Jak dobře vyčistit digestoř. Jde to i bez chemie

Špinavá a mastná digestoř není pouze odpudivá na pohled. Přestává také plnit i svojí základní funkci. Tedy odsávání výparů z vaření. Jenom v případě, že se o digestoř budete dobře starat, udržovat ji čistou, vám bude dobře sloužit. Naštěstí to není nic složitého. V dnešním článku vám ukážeme jak na to. 

Údržba digestoře by se měla skládat ze dvou částí – čištění vnějšího pláště a čištění filtru. Jedině tak bude digestoř efektivní a navíc bude dobře vypadat.

Vnější čištění

Při vnějším čištění se zbavujete především mastných usazenin. Proto byste ho měli provádět alespoň jednou měsíčně. Při čištění se vyhněte používání jakýkoliv agresivních chemických prostředků – chlor, alkohol nebo různá rozpouštědla. Také se nepokoušejte zaschlé skvrny na nerezovém plášti digestoře odstranit ostrým předmětem. Mohli byste ho poškrábat. To samé platí i pro drátěnku. Bohatě postačí měkký hadřík či houbička namočená do teplé vody se saponátem.

Co použít, když nechcete chemii

Jestliže se chcete vyhnout chemickým čistícím prostředkům, máme pro vás přírodní alternativu. Je ekologická, zdravotně nezávadná a také levná. Navíc ji pravděpodobně už máte doma. Nejlepší na údržbu pláště digestoře je jedlá soda. Má totiž skvělé odmašťovací schopnosti. Do nějaké hluboké nádoby nalijte teplou vodu, přidejte sodu. Pak už stačí do roztoku namočit houbičku a digestoř s ní vyčistit.

Čištění filtru

Druhou částí údržby je čištění filtru digestoře. Odtahové i recirkulační odsavače par budou mít v sobě tukové filtry (nejčastěji kovové, výjimečně textilní) a ty recirkulační mají také uhlíkový filtr.

Kovový tukový filtr

Páry, které při vaření stoupají, v sobě mají tukové částice. Ty se nesmí dostat do motoru a v tom jim brání právě tukový filtr. Dobrá zpráva je, že je odnímatelný a můžete ho dokonce dát do myčky. Postačí i teplá voda a saponát. Kovové filtry vydrží po celou dobu fungování digestoře. Nemusíte je tedy měnit.

Textilní tukové filtry

Plní úplně stejnou funkci jako ty kovové. Zpravidla je najdete v levnějších modelech. Obecně se doporučuje je vyprat po sto hodinách provozu. Ideální je praní v ruce. Počítejte ale s tím, že se dříve či později protrhnout. V takovém případě je musíte vyměnit. Je normálně k dostání jako náhradní díl.

Uhlíkový filtr

Jak už bylo řečeno, uhlíkový filtr najdete u recirkulačních digestoří. Umýt ho můžete ručně v teplé vodě, nebo v myčce, ale pouze na 65 stupňů a nedávejte k němu žádné nádobí. Pokud je filtr v plastovém rámu, vyndejte jej i z něj. Po vyčištění je nutné ho vysušit. Buď v elektrické troubě po dobu deseti minut na 100 stupňů, případně na topení. Filtr podle intenzity používání udržujte jedno za dva až tři měsíci. Uvědomte si také to, že uhlíkový filtr po čase přestane účinně pohlcovat pachy a bude ho třeba vyměnit. Čeká vás to jednou až dvakrát za rok.

Dovednosti

Zveřejněno

23. 5. 2023