Chcete dokonalý trávník? Pomůžeme Vám zbavit se mechu

,

Krásný a pečlivě upravený trávník může být chloubou každé zahrady, pokud se v něm nezačne objevovat mech. Vlhká, stinná místa a půda s kyselou reakcí, nebo často mulčovaná místa na zahradě přestavují ideální prostředí pro bující mech. Mech představuje pro okrasné trávníky závažný problém. Svým růstem značně utlačuje trávníkové porosty. O trávník s výskytem mechu je nutné důkladně pečovat. Jak jeho výskytu předcházet a jak si s ním poradit, když se objeví v trávníku?

Jak odstranit mech z trávníku

Pokud mech začal do trávníku prorůstat je potřeba se ho zbavit. A to buď mechanickou nebo chemickou cestou. Účinné je vyhrabávání trávníku speciálními vertikulačními hráběmi nebo pomocí motorového vertikutátoru. Ten z trávníku vyčeše mech a plevele, zbytky odumřelých rostlin a zároveň trávník provzduší.
Pokud se mech i tak stále objevuje, sáhněte po chemických přípravcích. Chemická cesta znamená použití přípravků na bázi zelené skalice – síran železnatý s doplňkem síranu amonného, který podporuje regeneraci trávníku. Pokud se chemie vhodně aplikuje, bývá rychlá a účinná. Jestliže ale neodstraníme prvotní příčiny růstu mechu, bude se vám do trávníku vracet.

 

Jak předcházet vzniku mechu

Nesprávná technika mulčování škodí

Tímto způsobem sečení najemno rozsekaná tráva zůstává na ploše, kde se rozkládá. Pokud mulčujete často, posekaná tráva nestačí zetlít a vytvoří nepropustnou plsť, která brání přístupu živin do trávníku, což způsobí zakyselení porostu a ideální podmínky pro růst mechu. Často doporučované mulčování posečenou trávou je vhodné jen v propustných půdách.

Sečení trávníku

Nesekejte trávník příliš nakrátko. Trávník se nestačí regenerovat, zahustit a oslabená místa jsou živnou půdou pro mech. Optimální výška sečení pro okrasný a zatěžovaný trávník je 3 -5 cm. Takto posečený trávník si lépe udrží potřebnou vláhu a bude se dobře zahušťovat.

Nedostatek světla

Máte na zahradě místa, která jsou zastíněna keři, stromy nebo zdí? Na stinných místech prořežte stromy a keře, aby k trávníku mohlo světlo. Zasejte tam travní směsi, které lépe odolávají zastínění, nebo nahraďte trávník jiným porostem. Vhodné jsou půdokryvné rostliny například břečťan, zběhovec plazivý, barvínek a jiné.

Provzdušňování

Na některých místech kde je trávník příliš zatěžován chůzí nebo sportováním, se půda zhutňuje a trávník špatně dýchá, což je příčinou nástupu mechu. V těchto místech trávník pravidelně provzdušňujte, nejlépe vertikulátorem. Po provzdušnění do půdy zapravte písek s kompostovanou zeminou.

Nedostatek živin

Dopřejte trávníku dostatek živin, zejména dusík, který je například v rohové moučce. Tu můžete aplikovat v množství 100 gramů na 1 m 3x za rok. Mech účinně odstraní také vhodně aplikované dusíkaté vápno.

Velká vlhkost půdy

Vlhká místa, kde je trávník podmáčený vyhovuje mechům. Je tedy nutné zajistit lepší propustnost půdy. Někdy pomůže vertikulace, po níž je potřeba odlehčit půdu. To uděláme tím, že do půdy zapravíme písek. Účinnější je provzdušnění speciálními vidlemi s dutými hroty tvz. aerifikátorem.

Dosévání

Po odstranění mechu se v trávníku objeví holá místa, která je potřeba dosít. Dosetý trávník by neměl vyschnout, proto je nutné jej pravidelně zalévat.

Dovednosti

Zveřejněno

2. 12. 2020