Chtěli byste chytrou domácnost? Víme, s čím začít

Moderní technologie už v dnešní době umožňují mnohé, třeba si vytvořit chytrou domácnost. O co se přesně jedná vám ukážeme v dnešním článku.

Chytrá domácnost je automatická domácnost. To znamená, že si můžete některé úkony nastavit tak, že budou vykonávány automaticky nebo je třeba spustíte na dálku pomocí bluetooth či internetu. Co si pod tím představit? Např. když vstoupíte do místnosti, světla se sama zapnou, a vypnou se, když odejdete. Podobně fungují i radiátory. Na nich navíc můžete nastavit požadovanou teplotu a radiátor se sám zapne či vypne, aby této teploty dosáhl. Pomocí aplikace v telefonu se můžete ujistit, že jste vypojili žehličku či dodatečně úplně vypnout elektřinu.

Chytrá domácnost vám má především usnadnit život. Odpadne vám díky ní hodně starostí, protože mnohé prostě udělá za vás. To zní velmi příjemně. Jak ale začít?

Systém chytré domácnosti

Existují dva systémy chytré domácnosti – kabelový a bezdrátový. Každý má své výhody a nevýhody. Kabelový systém je nutné dobře naplánovat. Aby fungoval, musíte rozvést po domě ethernetové a napájecí kabely. Hodí se proto více to do domů/ bytů, které procházejí generální rekonstrukcí nebo se teprve staví. Jedná se o systém, který je náročný na provedení a je také dražší. Na druhou stranu získáte větší škálu možností a komplexnější ovládání chytré domácnosti. Alternativním a také oblíbenějším řešením je bezdrátový systém. Ten můžete zavést kdykoliv a kdekoliv a hlavně ho můžete libovolně měnit či rozšiřovat. Můžete si ho sebou odnést i při stěhování. Funguje na principu propojení jednotlivých zařízení pomocí bluetooth či wifi. Systém je díky tomu levnější. Na druhou stranu bezdrátové propojení může najednou bez zjevných příčin vypadnout.

Srdcem chytré domácnosti je router

Ještě než si koupíte všemožné vychytávky a chytrá zařízení, pořiďte si kvalitní router. Ten je totiž srdcem celého systému a bez něj to prostě nepůjde. A aby se vyrovnal se vším, co chytrá domácnost přináší, musí: 1) mít silné antény, 2) rychle přenášet informace a 3) mít mechanismus MU-MIMO (ten umožňuje provoz hned několika zařízení najednou).

Čím chytrou domácnost ovládat

Chytrou domácnost můžete ovládat pomocí integrovaných panelů a spínačů. To ale musíte být doma. Ovládat ji lze také na dálku, a to hned dvěma způsoby.

Prvním možností je ovládání skrze aplikace na telefon či tablet. Díky tomu, že telefon máte neustále u sebe, se jedná o nejpohodlnější řešení. Pokud jsou všechna vaše zařízení od jednoho výrobce (což se určitě doporučuje), můžete je ovládat dokonce jedinou aplikací – mezi nejoblíbenější patří Google Home, HomeKit nebo IFTTT. Jsou navržené tak, aby jejich ovládání bylo co nejintuitivnější. K nastavení všeho, co potřebujete a chcete, vám bude stačit jen pár kliknutí. Dále můžete chytrou domácnost ovládat také skrze webový prohlížeč. Což se hodí třeba, když se vám vybije telefon. Stačí se přihlásit přes web k účtu, který si založite, a vše můžete ovládat i tak.

Co si do chytré domácnosti můžete pořídit

Všechno už je připravené, teď zbývá jenom vybrat zařízení, která se do vaší nové chytré domácnosti budou hodit. Patří sem třeba chytré osvětlení a zásuvky, bezpečností kamery, chytré vytápění, video interkomy nebo inteligentní senzory. 

Dovednosti

Zveřejněno

23. 10. 2023