Spotřebiče, které lze označit za žrouty energie

Možná vás při pohledu na účet za energie napadlo, kde se vlastně taková částka nasbírala. Určité spotřebiče totiž potřebují k provozu více elektřiny než jiné. A abyste mohli tyto výdaje efektivně snížit, musíte vědět, která zařízení jsou největšími „žrouty”. V článku vám proto pět z nich představíme. 

Při sestavování seznamu uvažujeme o spotřebičích, které se běžně vyskytují téměř v každé domácnosti, a pracujeme se standardními hodnotami spotřeby. Platí proto, že výkonný herní počítač bude mít mnohem větší spotřebu než normální notebook, o kterém se v článku zmiňujeme.

Pračky, myčky a sušičky

Jakékoliv spotřebiče (velké či malé), které při svém provozu používají elektřinu na ohřev vody, mají na spotřebě domácnosti největší podíl – až 14%. Patří sem myčky, pračky a sušičky. Ušetřit můžete samozřejmě tak, že je nebudete používat často, nebo, že při spuštění nastavíte některý z úsporných režimů. Během nich totiž zařízení pracuje s vodou ohřátou na nižší teplotu.

Lednice a mrazáky

Další v pořadí jsou zařízení, která chladí. Problémem u nich přitom není okamžitá spotřeba, ale to, že běží neustále. Nemůžete je totiž jen tak vypnout. Proto při výběru chladničky je obzvláště důležité si vždy zkontrolovat energetický štítek. Průměrně se na účtu za elektřinu podílí z 13 procent.

Drobnější elektronika

Co se drobnější elektronikou myslí? Jde např. o televizi, konzole, počítač či notebook, nabíječky k telefonům a tabletům, hifi věž a podobné. Každý jednotlivý prvek není sám o sobě náročný na spotřebu, ale v domácnostech jich máte až desítky. Proto když to všechno posčítáte, podílí se drobné spotřebiče na celkovém účtu za elektřinu až 6 %. Což je často více, než kolik zaplatíte za osvětlení.

Osvětlení

Snížit výdaje na osvětlení zvládnete snadno. Stačí si pořídit úsporné žárovky či LED svítidla. Není to nákladná investice a rozdíl určitě poznáte. Celkově na osvětlení jde okolo 5 % z celkových nákladů na elektřinu.

Vybavení kuchyně

Nejnáročnější na elektřinu je ze všech zařízení na vaření rychlovarná konvice, elektrická a mikrovlnná trouba a varná deska. Možná překvapivě to ale není tolik – pouze 4 % z celkové spotřeby. Samozřejmě ale záleží, jak často v kuchyni vaříte. Pokud si odpovíte hodně a často, náklady určitě stoupnou.

Dovednosti

Zveřejněno

23. 10. 2023