Co byste měli vědět, než nahradíte televizi projektorem

,

Pro většinu lidí je věc jasná – v obývacím pokoji musí televize stát (nebo viset na zdi) na čestném místě. Ale to není jediná možnost, dnes můžeme místo standardního přijímače vsadit na projektor, který dokáže nabídnout kvalitní obraz s mnohem větší úhlopříčkou za opravdu rozumné peníze. Než se rozhodnete, který projektor si vybrat, ujistěte se, že projektory jsou pro vás řešením. Navrhujeme, kdy se vyplatí zvolit projektor místo televizoru.

Pro koho je projektor určen?

Hned na úvod se sluší poznamenat, že dnes se role televizoru v obývacím pokoji jednoznačně změnila. Televize se staly „inteligentními“ – standardní televize zastarávají ve prospěch: Internetové VOD služby – jako Netflix, Disney+, HBO Max, Amazon Prime Video, Player.pl, Canal+ Online nebo platformy jako YouTube. Běžné přehrávače – díky kterým můžeme sledovat filmy a seriály z externího pevného disku nebo Blu-ray přehrávače. Pokud jste si všimli, že vypadá podobně jako ten váš, pak výběru projektoru nic nebrání. Je však třeba připomenout několik funkcí těchto zařízení.

Projektor pro domácí kino – možnosti a omezení

Než se rozhodnete vyměnit svůj televizor za projektor, stojí za to věnovat pozornost několika důležitým otázkám souvisejícím s možnostmi a omezeními tohoto zařízení. Patří k nim: velikost snímku, obsazený prostor, nastavení velikosti obrazu, další požadavky na projektor.

Velikost obrazu

Jednou z nejzajímavějších vlastností projektoru je, že dokáže promítat obraz mnohem větší než typický televizor za stejnou cenu. Řekněme, že máme k dispozici 20 000Kč – pak si můžeme koupit pěknou 4K televizi s úhlopříčkou 55–65 palců nebo dobrý Full HD projektor, který vám zajistí 100palcový nebo větší obraz. Stručně řečeno: při sledování filmů s rodinou si můžete poskytnout skutečně filmový zážitek.

Obsazený prostor

Existuje však jedno důležité omezení. Již zmíněná 55palcová televize zabere jen tolik místa, jako samotné zařízení. Projektor musí být naopak umístěn v dostatečné vzdálenosti od stěny nebo plátna, aby poskytoval obraz s velkou úhlopříčkou. Nejoblíbenější modely potřebují vzdálenost 1,5-2,5 m a světlu nemůže nic stát v cestě. Proto toto řešení nebude fungovat v nejmenších prostorách.

Jaký projektor do malého obýváku?

Alternativou k projektorům, které vyžadují velkou vzdálenost od stěny, mohou být projekty s ultrakrátkou projekční vzdáleností, které lze umístit vedle stěny (ve vzdálenosti několika až několika desítek centimetrů), ale ty mohou být také mnohem dražší.

Úprava velikosti obrázku

TV: žádná Projektor: Velikost obrazu projektoru lze upravit
Další požadavky na projektor – co je potřeba dokoupit? Potřeba místa není to jediné, co je třeba zvážit při výběru projektoru. Existuje také několik dalších požadavků, které je třeba splnit, abyste mohli plně využívat schopnosti projektoru:
Kabely: také musíte myslet na maskování vodičů (například pod stropem)
Přiměřeně zatemněná místnost: především byste však měli zajistit dostatečné zatemnění místnosti, kde bude projektor stát (nebo viset).
Vyplatí se myslet na těsné žaluzie, protože projektor je zařízení, které pro zobrazení kvalitního obrazu potřebuje tmu.
Audio systém: některé z projektorů mají velmi slabé vestavěné reproduktory. V tomto případě nákup kvalitních reproduktorů generuje dodatečné náklady.
Bílé stěny nebo plátno projektoru: pokud nemáte rovnoměrné, bílé stěny, pořiďte si také plátno projektoru – jinak bude obraz „zkreslený“. Zásadní je v tomto ohledu i jas projektoru. U zařízení s konvenčními lampami by jeho hodnota neměla klesnout pod 2000 lumenů.

Výměna televizoru za projektor – na co nezapomenout?

První věc, kterou je třeba si zapamatovat, je, že projektor efektivně nahradí televizor, především pokud se má jednat o zařízení pro sledování filmů a pořadů několik hodin denně, nikoli o zařízení, které je zapnuté 24/7. Dalším bodem jsou dodatečné náklady spojené s nákupem a provozem. Musíte si také uvědomit, že budete potřebovat alespoň středně velký obývací pokoj s dobrým zatemněním.
Na závěr je vhodné si uvědomit, že projektor na rozdíl od televizoru není tiché zařízení. Zejména levnější modely mohou generovat hluk, který může být po delším používání únavný. V případě zařízení střední ceny se však tento problém vyskytuje jen zřídka.

Vyplatí se pořídit si projektor místo televize?

Na tuto otázku je těžké jednoznačně odpovědět. Za určitých okolností: jistě. Kdy se vyplatí pořídit si projektor místo televize? Za prvé, když nám záleží na co největší obrazovce a skutečně filmovém zážitku a když hodláme toto zařízení používat spíše ke sledování filmů a seriálů než klasickou televizi. Výjimkou jsou zde sportovní přenosy, pro které se projektor ideálně hodí.
Poměrně vysoké ceny projektorů (zejména těch nabízejících kvalitní obraz) mohou být pro mnoho lidí neúnosné, a proto se vyplatí o koupi rozhodovat především tehdy, když už máme dobře zatemněnou místnost a audiosystém.
Díky projektoru si můžeme doma naservírovat filmový zážitek, aniž byste utráceli jmění. Toto zařízení se také snadno přemisťuje a můžete si ho vzít s sebou i na výlet (dovedete si něco takového představit u televize?). Pokud tedy tyto požadavky splníte a dokážete spolknout nějakou tu nepříjemnost, bude projektor pro vás vhodný.
Když se rozhodnete pořídit si projektor místo televize, je velmi důležité dobře vybrat. Projektor pro domácí kino by měl nabídnout Full HD rozlišení (nebo vyšší, pokud máte větší rozpočet), svítivost alespoň 2000 lumenů a vysoký kontrast a jeho provozní hlasitost by neměla přesáhnout 30 dB.

Dovednosti

Zveřejněno

6. 1. 2023