Co je dobré vědět, než půjdete koupit novou žehličku

Žehlení je pro všechny zpravidla trpěnou nutností. Nikdo ho nemusí, ale není možné se mu úplně vyhnout. Naštěstí je možné si žehlení zpříjemnit a ulehčit. Stačí mít to správné vybavení – konkrétně kvalitní žehličku Jak ale tu nejlepší vybrat? To si představíme v dnešním článku.

Výběru žehličky vždy věnujte dostatek času. Jedině tak bude vaše prádlo vyžehleno nejen rychle, ale také dokonale. Při nákupu zohledněte především to, kolik toho žehlíte a jak často. Na základě toho zvolte ten nejlepší model.

Obrovské množství modelů žehliček na trhu je možné rozdělit do tří kategorií: žehličky suché a napařovací a parní generátory. Připravili jsme si pro vás soupis nejdůležitějších vlastností všech druhů, aby váš výběr byl o něco jednodušší.

Suchá žehlička

Suché žehličky jsou nejstarším druhem ze všech tří. Princip fungování je založen především na jednoduchosti a hodí se pouze pro lidi, kteří žehlí maximálně jednou za měsíc. Žehlení probíhá tak, že se žehlící plocha rozpálí a tou pak vyrovnáváte prádlo. Lepší je látku dopředu trochu pokropit. Teplotu si regulujete termostatem na zařízení. Obsluha je také velmi jednoduchá a absence nádoby na vodu způsobuje, že je suchá žehlička lehká. Výhodou je také nízká pořizovací cena. Nevýhodou je, že žehlení bez páry může být brzy znát – stane zdlouhavým a neefektivním.

Napařovací žehlička

Tento typ se v českých domácnostech vyskytuje nejčastěji. Oproti suchým žehličkám jsou ty napařovací vybaveny otvory na žehlící ploše. Z nich během žehlení vychází pára. Ta prádlo zvlhčí a zvýší se také tlak, který na prádlo působí, a žehlení je tak účinnější a rychlejší. Oproti parním generátorům jsou mnohem menší a lépe se s nimi manipuluje. Rychle se zahřejí a je lehčí je někde uskladnit. Při žehlení velkého množství prádla, ale budete muset často doplňovat vodu. Nádoba na vodu je oproti té u parních generátorů mnohem menší.

Parní generátor

Parní generátory přinesly revoluci do žehlení. Díky nim se totiž stalo snesitelným. Pracuje s velkým množstvím páry, která se dostane hlouběji do vlákna, a žehlení je tak rychlejší a hlavně účinnější. Dokonale vyžehleného prádla tak dosáhnete mnohem rychleji než s předchozími typy. Navíc u něj nemusíte přenastavovat teplotu – na jeden zátah můžete vyžehlit džíny i hedvábnou halenku. Parní generátor se skládá z žehličky a nádoby, kde se generuje pára. Ta má velký objem, proto naráz vyžehlíte velké množství prádla. Samotná žehlička je lehká, proto vás nebude ani bolet ruka. Nevýhodou je samozřejmě mnohem vyšší pořizovací náklady a také jejich rozměr. Parní generátor je mnohem těžší někde uskladnit než ostatní.

Co dalšího při výběru zohlednit

Příkon

Téměř všechny dnešní modely mají dostatečný příkon, aby dobře fungovaly. Spodní hranice příkonu by nikdy neměla být nižší než 1 300 W. Vyšší příkon znamená vyšší spotřebu, ale také výkonnější žehličku.

Žehlící plocha

Jednou z nejdůležitějších součástí žehliček je žehlicí plocha. Ta zodpovídá za to, jestli žehlička bude po látce příjemně klouzat. Nejčastěji jsou tyto plochy vytvořeny z keramiky, safíru nebo smaltu. Keramický povrch je nejběžnější a k oblečení je šetrný. Zpravidla to ale funguje tak, že výrobci používají keramiku s příměsí dalších složek. Přesné složení bývá tajné.

Délka přívodního kabelu

Abyste předešli problémům při manipulaci s žehličkou, ohlídejte si, jak dlouhý má přívodní kabel. Standardní délka se pohybuje okolo 2 až 2,5 m. Jestliže je to na vás krátké, můžete sáhnout po bezdrátové žehličce nebo po žehlícím prknem se zabudovanou zásuvkou. 

Dovednosti

Zveřejněno

29. 8. 2022