Co vše můžete umýt v myčce a jaké nádobí do ní rozhodně nedávejte

Myčky na nádobí šetří peníze, vodu a také čas. Kromě toho nádobí, které se umyje v myčce, bude vždy dokonale čisté a lesklé. Bohužel to ale neplatí pro všechny druhy nádobí. Existují určité materiály, které se s myčkou nesnesou. V článku si představíme, co do tohoto spotřebiče rozhodně nedávejte. 

Dřevo

Do myčky na nádobí nikdy nepatří nic dřevěného. Ať už jde o prkénka, vařečky nebo rukojeti příborů. Dřevo je velmi náchylné k navlhnutí a při častém namáčení se může zkroutit nebo popraskat.

Plast

U plastu je situace trochu komplikovanější. Některé výrobky z něj do myčky mohou, jiné se v ní zničí. Vždy se proto řiďte pokyny výrobce. Pokud na plastovém boxu stojí, že do myčky může, nebojte se ho tam dát. V opačném případě je lepší zvolit ruční mytí, jinak by se plast mohl v horké vodě zkroutit.

Sklo, porcelán a keramika

Dávat skleničky do myčky je v pořádku. Ty obyčejné, na kterých není nic moc zvláštního, se nepoškodí. Větší pozor si ale dejte u zdobeného skla. Dekorování se snadno omyje. Do myčky také nepatří broušené nebo křišťálové sklo. To působením soli, která se v myčkách běžně vyskytuje, zmatní. 

Podobné je to také u porcelánu a keramiky. S obyčejným nádobím si poradí, cokoliv zdobeného je lepší umýt ručně. U skla a porcelánu si dejte pozor také na křehké kousky. Těm hrozí mechanické poškození. 

Teflon a litina

Do myčky rozhodně nedávejte teflonové pánve. Jedno umytí jim pravděpodobně neuškodí, ale pokud by se z toho stala pravidelná záležitosti, tak dojde k narušení a odlupování povrchu. Děje se tak, protože teflonu nesvědčí silný tlak horké vody a některé čisticí prostředky.

Z podobných důvodů nesvědčí myčka ani nádobí z litiny. Jeho povrch začne po čase rezavět. Doporučuje se tedy ruční mytí, podobně jako u stříbra nebo hliníku, které jinak zčerná.

Ostré předměty

S myčkou se dobře nesnesou ani ostré předměty, především nože. Při častém mytí totiž ztupí. Stejně jako struhadla, nástavce od mixéru nebo škrabky.

Doporučené modely dle recenzí uživatelů

Bosch SMV4HVX33E recenze

BEKO DIN 26410 recenze

Whirlpool WIO 3O540 PELG recenze

Bosch SMS4EVI14E recenze

Beko DFN 26421 W recenze

Dovednosti

Zveřejněno

16. 6. 2022