Co vše umí GPS navigace

Jezdit podle navigace je důležité nejen kvůli tomu, abyste věděli, kde se zrovna nacházíte. Dobrá navigace vám navíc řekne, kde jsou silnice zrovna rozkopané nebo třeba to, kde se zrovna vytvořila kolona. Jak vybrat tu nejlepší vám vysvětlíme v dnešním článku. 

Nabídka navigačních přístrojů je obrovská. Liší se nejen vzhledem, ale také použitými technologiemi a softwarovou podporou výrobce. Každá z nich vás dostane tam, kam potřebuje. To samozřejmě nemůže být všechno. Na další funkce si brzy zvyknete a už bez nich nebudete chtít vyrazit.

Existuje hned několik druhů navigací. Většina výrobců aut dnes už umisťuje navigaci do modelů od nižší střední třídy. Velmi populární je také spoléhat na navigaci v mobilu. Její nevýhodou může být oproti klasické, jednoúčelové navigaci to, že je méně přesná a není uzpůsobená na ovládání za jízdy. Dalším problémem je baterie telefonu. Kombinace rozsvíceného displeje a sledování družic ji velmi rychle vybíjí. Vyplatí se proto zauvažovat o specializované navigaci. Přitom budete vybírat ze dvou typů: navigace do auta, nebo na pěší turistiku.

Navigace pro dvoustopá vozidla

Navigace do aut jsou nejběžnější. Drtivá většina modelů má dotykovou obrazovku, bez problémů je naistalujete na přístrojovou desku a nejlépe se orientují na silnicích. Dostupné jsou i modely, které díky technologii RDS-TMC přijímají informace o aktuální dopravní situaci – poradí vám proto se změnou trasy, navrhnou objížďku a varují vás i před dopravní zácpou.

Podskupinou autonavigací jsou modely určené pro kamiony nebo karavany. Ty počítají s větším rozměrem vozidla a přizpůsobí tomu i trasu.

Navigace pro motorkáře

Speciálním druhem navigací jsou ty určené motorkářům. Jsou přizpůsobeny jejich potřebám – snesou déšť, prach i sníh, je možné je ovládat v rukavicích a mají hlasových výstup použitelný zároveň s helmou.

Navigace do přírody

Turistické navigace se od těch automobilových výrazně liší. Jsou robustnější, odolné vůči dešti a prachu. Jiné jsou i mapy, které zobrazují. Najdete na nich i ty nejmenší polní či lesní cesty, kterými by auto nikdy neprojelo. Využijete je během pěších výletů po horách a s vhodným držákem je umístíte i na kolo.

Parametry

Displej

Navigace je zpravidla jeden velký displej, který vám zobrazuje, kam míříte. Malý displej (3,5″) zobrazí jenom to nejnutnější, tedy výřez mapy a několik dalších číselných údajů. To zpravidla stačí při outdoorových aktivitách, při řízení ale potřebujete informací více.

Větší displej může mimo mapy zobrazit i náhled vaší pozice, itinerář trasy, ve 3D vykreslit důležité orientační body a také zobrazit bezpečností kamery na trase. Navíc se větší displej i lépe ovládá. Poskytne prostor pro velká tlačítka, která můžete zmáčknout i po slepu. Což je při řízení, při kterém by vás nemělo nic rozptylovat, důležité. Ideální velikost displeje je proto okolo 5″. Je to kompromis mezi příliš malou navigací, na které nic neuvidíte a příliš velkou, která bude překážet ve výhledu a bránit v ovládání vozidla.

Mapy

Mapy jsou nejdůležitějším vybavením každé navigace. Ještě se hodí poznamenat, že to musí být aktuální mapy. Infrastruktura se mění velmi rychle, stejně jako dopravní značení nebo rychlostní limity. Paradoxně mapy nejsou vždy součástí navigace. Musíte si je dokoupit zvlášť. Cena se určuje podle jejich velikosti. Na jinou cenu narazíte za mapy ČR, celé Evropy nebo dokonce celých kontinentů.

Výhodnější je poohlédnout se po navigaci s doživotní zárukou aktualizace map. To znamená, že dokud bude navigace fungovat, bude výrobce několikrát do roka posílat aktualizovaný balík map. Bohužel nelze vždy s jistotou říct, jak dlouho bude výrobce navigaci podporovat. Přesto je to pořád lepší, než si pořídit samostatnou navigaci a k tomu zvlášť aktuální mapy.

Funkce navíc

Moderní navigace toho umí více, než je dovést do cíle. Některé z těchto funkcí využijete jenom občas, pokud vůbec, a ty další zase už považujete za samozřejmost. Ačkoliv ne vždycky jsou.

Plánování trasy vám umožňuje naplánovat trasu z A do B podle vašich kritérií. Základní navigace navrhnou jednu nejrychlejší trasu. Existují ale modely, které mohou nabídnou trasy i podle jiných parametrů – trasu s nejnižší spotřebou nebo takovou, která se vyhne placeným dálnicím. Pokud chcete, můžete si sami nadefinovat body, kterými chcete projíždět.

Body zájmů jsou významná místa na mapě. Spadají mezi ně benzinky, nemocnice, obchody, restaurace, odpočívadla, kulturní památky a další. U navigací je důležité, aby je nejen dokázali najít, ale také to, jak je zobrazují. Musí vám ukázat, kde je nejbližší pumpa, když ji potřebujete. Na druhou stranu nemůže zobrazovat body, o které nemáte momentálně zájem. 

Upozornění na kamery upozorňuje na místa, kde jsou nainstalované rychlostí radary. Dokáže vás tak včas upozornit na to, že jste ve sledované zóně.

Asistent řazení do pruhů oznamuje, kdy je čas zajet do správného pruhu. Zabrání tomu, že byste přejížděli na poslední chvíli.

Dovednosti

Zveřejněno

23. 10. 2022