Co všechno umí chytrá pračka

Zapnout pračku z práce mobilem a přijít domu již k hotovému? Někomu to může znít jako bláznivý nápad, ale už delší dobu je to realita. Stále větší množství spotřebičů je možné ovládat na dálku telefonem. A to včetně pračky – v aplikaci nastavíte program, teplotu vody, rychlost otáček, čas praní a potvrdíte. O vše ostatní se postará už pračka sama. Je to jednoduché, pohodlné a praktické. Připravili jsme si proto pro vás několik tipů, jak chytrou pračku vybrat.

Chytrá pračka přitom není označení nezasloužené. Kromě zapíná na dálku, s ní zvládnete např. optimalizovat spotřebu vody a elektrické energie. Pračky si sami zváží množství vloženého prádla a podle toho určí délku praní a množství vody, které potřebují. Praní se tak stává ekonomičtější i ekologičtější.

Aplikace chytrých praček vám nejen doporučí nejvhodnější program podle vloženého prádla, ale také vás upozorní, když nastane nějaký problém technického rázu. A umožní vám rovnou přivolat i servis.

Jak chytrou pračku vybrat

Při výběru chytré pračky je dobré se zaměřit na několik parametrů. Tak, aby nejen dokonale prala, ale také byla lehká na obsluhu.

Ovládání přes aplikaci

Jak už bylo řečeno, aby se pračce mohlo říkat chytrá, je nutné moci ji ovládat přes mobilní aplikaci. Pračku tak odkudkoliv zapnete, zkontrolujete si, kolik spotřebovává vody a elektřiny a poradí vám, jaký program zvolit. Ke správnému fungování vyžadují podobné aplikace přístup k internetu.

Energetická třída

Od roku 2021 se nově všechny spotřebiče označují pouze písmeny A až G, s tím, že pod A se skrývají ty nejúspornější. Nadobro tak zmizelo mnohdy matoucí značení pomocí plus (A+, A++ apod.). Chytré pračky oproti těm klasickým potřebují k provozu trochu více elektrické energie. Pořiďte si proto tu v nejvíce úsporné třídě, tedy v A. Počáteční vyšší investice se brzy vrátí v podobě nižších provozních nákladů.

Automatické dávkování pracího prášku

Toto je velmi praktická a užitečná funkce. Jednou za čas doplníte zásobník na prací prášek a po zapnutí programu pračka sama vyhodnotí, kolik prášku potřebuje a to množství uvolní. Průměrně vydrží zásobník okolo jednoho měsíce. Když ho bude třeba doplnit, tak vás pračka upozorní.

Přidání prádla v průběhu praní

Velmi užitečná funkce, kterou aspoň jednou využije každý. Velmi často se totiž najde nějaký zapomenutý kousek oblečení, který jste do pračky chtěli dát, ale nedali. Chytré pračky jsou často vybaveny malými dvířky, kterými je možné cokoliv do pračky vložit, aniž byste museli přerušovat prací program.

Sušička navíc

Chytrá pračka se sušičkou představuje nejvyšší možnou míru pohodlí při praní. Pračku zapnete odkudkoliv a navíc se nemusíte ani bát toho, že prádlo nevyndáte včas a ono zatuchne. Jednoduše zapnete kromě pracího cyklu i ten sušící. A pokud nemáte prostor na samostatně stojící pračku i sušičku, pořiďte si kombinovaný model. Ten vám ušetří spoustu místa. Počítejte ale s tím, že na jedno zapnutí vysušíte méně prádla než u samostatného modelu.

Doporučené modely

Candy CS4 1262DE/1-S recenze

Candy CS 1272DE/1-S recenze

LG F27V3HY6W recenze

Beko WUE6636CSX0C recenze

LG F84DV5UTW0 recenze

 

Dovednosti

Zveřejněno

22. 9. 2022