Důvody, proč si pořídit chytré zásuvky

Jestliže byste si chtěli zautomatizovat provoz domácích spotřebičů a řídit, kolik energie spotřebují, chytré zásuvky jsou pro vás nutností. Jak konkrétně tato technologie funguje a co všechno dokáže, si vysvětlíme v dnešním článku. 

Hlavní funkce chytré zásuvky

Chytré zásuvky, také známé jako Smart Plug, jsou velmi podobné klasickým zásuvkám. Pod jejich krytem se však skrývá vyspělá technologie spolu s WiFi modulem. Díky tomu se chytrá zástrčka připojí k síti a poté k příslušné aplikaci či řídící stanici. Získáte možnost na dálku ovládat i klasická zařízení jako varná konvice, žehlička nebo rádio. Na telefonu můžete nastavit, kdy budou zásuvky zapnuté a kdy ne, a ohlídáte si, kolik energie zapojená zářízení spotřebovávají. Sami zásuvky na svůj provoz potřebují jenom minimum energie. 

Obrovskou výhodou chytrých zásuvek je, že nevyžadují instalaci. Jakmile je zapojíte, po chvíli začnou fungovat sami. 

Zvýšená bezpečnost

Možná vás napadá, jsou chytré zásuvky bezpečné? Určitě ano, pokud jsou zakoupeny ze spolehlivých zdrojů. Při nákupu se ujistěte, že zásuvky mají potřebné bezpečností certifikáty a jsou vybaveny funkcí detekce přetížení. V tomto případě jsou chytré zásuvky ještě bezpečnější než ty klasické. Pozor ale na velmi levné modely z Číny. Ty určitě bezpečností certifikáty nemají a mohou být nebezpečné. 

Chytrá domácnost

Chytré zásuvky lze dobře zaintegrovat do systému chytré domácnosti. Pro využití plného potenciálu tohoto spojení je nutné si pohlídat, že zásuvka je kompatibilní s daným systémem chytré domácnosti. Nejlepší je si vybrat jednoho výrobce a pořídit všechna zařízení od něj, včetně chytrých zásuvek. 

Co chytré zásuvky zapojit

Do chytrých zásuvek můžete zapojit téměř cokoliv. Nejčastěji se jedná o žehličky, myčky, pračky, rychlovarné konvice, kávovary, audio přehrávače a starší televizory. Nové modely televizorů už mívají chytré funkce zabudované. A pokud naopak máte starší zařízení, přes chytré zásuvky je zapojíte do systému chytré domácnosti

Dovednosti

Zveřejněno

22. 4. 2024