Popularita elektrokoloběžek vzrůstá. Především proto, že jsou efektivním prostředkem k pohybu po městě. Dostanete se s nimi do cíle rychleji než pěšky a nemusíte přitom spoléhat na hromadnou dopravu, nebo se bát, že uvíznete v koloně. Pokud uvažujete o jejím nákupu, musíte při výběru zvážit hned několik parametrů. Které to jsou, si představíme v dnešním článku.
Rychlost
Rychlost, jakou na koloběžce můžete jet, je regulována vyhláškou a proto budou mít všechny modely stejný limit – 20 km/h. Dosáhnutí vyšší rychlosti brání speciální software. Koloběžky bývají také vybaveny různými rychlostními režimy, které za vás budou udržovat stanovenou rychlost. Při jízdě na chodníku můžete zapnout pomalý režim a na prázdné cyklostezce zase ten rychlý.
Výkon motoru
U každé koloběžky jsou uvedeny dva různé výkony – minimální a maximální. Nejmenší výkon jaký seženete je 250 W. Ten ale unese jenom menší zátěž, obecně se doporučuje sáhnout po výkonu alespoň 300 až 350 W. Koloběžky mohou mít výkon i přes 1000 W. Takové modely mají lepší dynamiku, ale jsou výrazně těžší a hůře se s nimi manipuluje.
Dojezd
Při výběru koloběžky si vždy ohlídejte, jaká je její dojezdová vzdálenost na jedno nabití. Ne vždy totiž budete mít možnost v průběhu dne ji dobít. Pokud na ní jezdíte do práce nebo do školy vzdálené 10 km, dojezd koloběžky musí být alespoň 20 km, abyste se pohodlně mohli vrátit i domů. Nikdy si nekupujte koloběžku, která nemá neujede alespoň 25 km na jedno nabití. Vyšší hodnoty (30 nebo dokonce 40 km) vám dávají větší jistotu, že se koloběžka nevybije těsně před cílem. Pozor dejte na to, že reálný dojezd elektrokoloběžky může být nižší než udává výrobce, pokud hodně jezdíte do kopce, koloběžku více zatížíte nebo budete často zrychlovat.
Váha
Koloběžku na každodenní užívání byste měli být schopni uzvednout jednou rukou. Optimálně tedy nesmí vážit více než 15 kg. Určitě se totiž nevyhnete situacím, kdy ji budete muset zvednout – při výstupu schodů, při nástupu do výtahu nebo uložení do kufru auta.
Pohodlí
V městě se setkáte s velkým počtem různých typů chodníků, na kterých bude jízda více či méně pohodlná. To, jestli se vám bude jezdit dobře, ale může ovlivnit samotná konstrukce elektrokoloběžky. Nejdůležitější jsou v tomto ohledu kola. Záleží na tom, jak jsou velká a také na tom, zda jsou pevná, pneumatická nebo navíc vybavena tlumiči. Pneumatická kola mají tu výhodu, že zvyšují jízdní komfort, tím že tlumí otřesy. Naneštěstí je celkem snadné je propíchnout. Pokud se rozhodnete pro pevná kola, je lepší zvolit takový model, který je navíc vybaven tlumiči zabudovanými do rámu.