Jak na suchý vzduch v bytech

Jak na suchý vzduch v bytech

Zejména v období topné sezóny, klesá v bytech vlhkost vzduchu. Větrat se musí i v zimě, ale také je potřeba zvlhčovat vzduch. Příliš suchý vzduch v bytě způsobuje problémy, jako vysychání sliznic a proto se vám může obtížněji dýchat, trápí vás neustálý suchý kašel, pálí vás oči a může také docházet k oslabení celého organismu a alergickým reakcím. Suchý vzduch se taky může projevit tím, že máte suchou kůži a popraskané rty, může být příčinou bolestí hlavy, negativně se projeví i na stav vlasů, suchý vzduch neprospívá též alergikům a astmatikům. Ideální vlhkost vzduchu by měla být kolem 45 až 60 procent, vyšší hodnoty zase nahrávají tvorbě plísní. V mnoha bytech se vlhkost vzduchu pohybuje jen okolo 20% a to je hlavní příčinou zdravotních problémů. Čím je vzduch sušší, tím méně je v něm kyslíku. Nedostatek kyslíku narušuje základní biochemické procesy v organismu. V důsledku toho si lidé stěžují na pocity slabosti a únavu. Když vstoupíte do místnosti s vydýchaným vzduchem, můžete mít pocit velké nevolnosti. Zvlhčovač vzduchu je asi nejjednodušším a nejrychlejším způsobem, jak udržet vlhkost v místnosti ve správné rovnováze. Kontrolovat ji můžeme vlhkoměrem. Zvlhčovače mění vodu na vodní páru, kterou následně rozptylují do vzduchu. Zvlhčovače vzduchu se dají pořídit v řádech stokorun, za ty nejsofistikovanější , které dovedou vzduch i čistit zaplatíte až deseti tisíce. Některé se dají pořídit s led osvětlením, mají moderní design, do dětských pokojů se dají pořídit ve tvaru zvířátka nebo květiny.

Parní nebo ultrazvukové zvlhčovače?

Aby vlhkost opravdu účinně vzrostla, je potřeba vzduch obohatit o několik litrů vody. K tomu vám pomůže jen výkonný zvlhčovač. Zvlhčovače dostupné na trhu jsou buď parní, nebo ultrazvukové. Parní zvlhčovače s teplou párou – pomocí topného tělesa dochází k varu vody a tím se uvolňuje horká pára. Jsou levnější než ultrazvukové, ale vyžadují obezřetnost, aby se někdo neopařil, (především děti). Jejich provoz je poměrně nákladný kvůli vysokému příkonu okolo 1000 W. Tento typ zvlhčovače účinně ničí bakterie, ale zvyšuje teplotu v místnosti. Parní zvlhčovače se studenou párou – nasátý vzduch se smíchá s vodní párou, a teprve poté vychází z přístroje. Je tichý, energeticky úsporný a nezvyšuje teplotu v místnosti. Ultrazvukové zvlhčovače – pára v ultrazvukovém zvlhčovači vzniká roztříštěním vody na miniaturní kapky pomocí ultrazvukových vln. Vzniká takzvaná umělá mlha. Jsou sice dražší, ale jejich příkon se pohybuje pouze okolo 40 W. Některé ultrazvukové zvlhčovače jsou navíc vybavené hygrostatem, který zařízení sám vypne nebo zapne pro dosažení požadované vlhkosti vzduchu. Tyto přístroje jsou lepší pro dlouhodobé a intenzivní používání. Je ale potřeba pravidelně vyměňovat filtr, přístroj neničí dokonale bakterie.

Jednoduché triky

Pokud nechcete investovat do zvlhčovačů, suchý vzduch můžete zvlhčit i jinak. Vzdušnou vlhkost v bytě zvýšíte například pomocí obyčejné misky s vodou, do které přidáte pár kapek citrónové nebo pomerančové šťávy, případně si můžete koupit éterický olej. Misku položte na radiátor a vodu pravidelně doplňujte. Stejně dobře poslouží závěsné radiátorové odpařovače nebo elegantní aromalampy či difuzéry. Další možností je sušení prádla na radiátorech, nebo sušáku poblíž radiátoru. Pomohou vám i pokojové rostliny. Rozmístěte si je po bytě a zalévejte je i pomocí rozprašovače vzduch bude lepší. Při vaření nezapínejte digestoř, větrejte jen tak, jak je to nutné. Počítejte ale s tím, že tyto alternativy zvýší vlhkost vzduchu řádově jen o procenta. Kromě toho netopte zbytečně a větrejte rychle a intenzivně.

Ohodnoťte článek jak na suchý vzduch v bytech

[ratings id=”354203″]

Další články nákupního rádce

Dovednosti

Zveřejněno

30. 1. 2019