Jak postupovat při výběru žehličky

Žehlička je nedílnou součástí vybavení domácnosti. Je potřeba si ji vybrat podle základních parametrů, které nám budou nejlépe vyhovovat. Každý typ žehličky má své specifické vlastnosti, parametry a funkce. Která bude pro vaši domácnost nejvhodnější a na co se při výběru žehličky zaměřit?

Jak vybrat žehličku

Základní rozdělení žehliček

Napařovací žehlička

Napařovací žehlička je nejčastější typ, který se vyskytuje v domácnostech, žehlení je díky ní rychlé a efektivní. Při žehlení vytváří páru, která proniká do materiálu a tím ho činí poddajnějším. Není potřeba prádlo nijak kropit či žehlit vlhké, protože napařovací systém odvede veškerou práci za vás.

Parní generátor

Parní generátory, tzv. parní stanice ocení především ti, kteří žehlí velmi často a ve velkém množství. Vyznačují se nadstandartním parním výkonem a kontinuálním výdejem páry. Pára je tak silná, že prostoupí jakýmkoliv materiálem bez toho, aby jej poškodila. Nádržky nejsou zabudované v žehličce, ale ve stanici. Díky oddělenému zásobníku na vodu je samotná žehlička výrazně lehčí a lépe se s ní manipuluje.

Cestovní žehlička

Žehlička menších rozměrů je vynikajícím pomocníkem na cestách. Jsou k dostání v napařovací variantě, přičemž umožňují i suché žehlení. Je velmi skladná a při žehlení se vám vejde do dlaně.

Žehlící plocha

Důležitým kritériem při výběru žehličky je materiál žehlicí plochy. Čím kvalitnější materiál je použit, tím snadněji žehlička klouže po prádle. Na nekvalitní žehlicí ploše časem vzniknou napáleniny a rýhy. Nejčastěji se můžete setkat s hliníkovým, teflonovým, nerezovým, safírovým či keramickým provedením žehlicí plochy. U teflonové, hliníkové a nerezové plochy si dejte pozor při žehlení na kovové prvky jako jsou zipy a patentky, povrch je dost choulostivý.

Příkon a parní výkon

U každé žehličky také záleží na jejím příkonu, neboť čím vyšší příkon, tím jednodušší a rychlejší je žehlení. Výkonná žehlička by měla mít příkon alespoň 2000 W. Příkon žehličky je uváděn ve wattech. Zároveň závisí i na parním výkonu a jeho pravidelnosti při žehlení. Parní výkon udává množství uvolňované páry v gramech za 1 min. Standardní žehlička by měla mít alespoň 30–40 g/min.
V této oblasti jsou rozhodně nejlepšími výkonné parní stanice, která mají parní výkon velmi vysoký a dávkovaný v pravidelných krátkých intervalech.

Funkce

Odvápňování – Dříve se musela do žehliček nalévat pouze destilovaná voda, aby se v ní neusazoval vodní kámen. Drtivá většina z nás ji dnes napouští rovnou z vodovodního kohoutku. Aby nedocházelo k usazování vodního kamene, disponují žehličky odvápňovacím systémem funkce se nazývají Aqua Clear, AniCalc nebo Calc-Clean a pomáhají s odvápňováním žehličky. Systém odvápnění může být chemický nebo mechanický, rozrušují vrstvu vodního kamene, který je pak odstraněn silným tlakem páry. Pokud je v místě vašeho bydliště opravdu tvrdá voda, pomáhá nalévat ji v poměru 1:1 s destilovanou vodou.

Samočištění – S vodou se do přístroje dostávají také různé nečistoty, proto bývají moderní žehličky vybavené funkcí samočištění. Zapnutím této funkce se voda žehličky ohřeje na maximum, poté ji nad dřezem pouze vypustíte a nečistoty se skrze dírky v žehlicí ploše vyplaví ven.

Anti Drip systém – Zamezuje odkapávání vody, ke kterému dochází u napařovacích žehliček při žehlení na nízkou teplotu. Jakmile snížíte teplotu žehličky, zastaví se tvorba páry, a tím se zabrání vytékání vody z žehlicí plochy.
Vertikální napařování – Svislým napařováním jsou vybaveny některé typy těch nejmodernějších žehliček. Tento způsob žehlení oceníte zejména při narovnávání záclon, závěsů a oblečení z jemného materiálu, které by se při kontaktu s žehlicí plochou mohlo poškodit.

Kropení – Pokud máte prádlo hodně pomačkané, lehce jej díky této funkci pokropíte a stane se tak poddajnějším.

Pokročilé funkce

Zastavení páry – U žehličky lze deaktivovat napařování.
Automatické vypnutí – Pokud s přístrojem nežehlíte, přístroj to pozná a automaticky se vypne.
Ionizátor – Ionizátor je prvek, který dokáže zajistit produkci o 50 % jemnější páry, která proniká do látky 3 krát hlouběji.
Koncentrace páry ve špičce – Zajišťuje větší koncentraci více parních otvorů ve špičce přístroje, což vám umožní lepší žehlení rukávů u košil, popř. různých záhybu na oblečení.
Ukazatel provozu – Pomocí diod zjistíte, že je žehlička připravena k provozu, nebo že třeba ji vyčistit či odvápnit. Lepší žehličky disponují i displejem.

Nejoblíbenější žehličky dle recenzí

Philips Azur Performer Plus GC4527/00 – Napařovací žehlička GC4527/00 s T-ionicGlide žehlicí plochou. Výstup páry na špičce žehlicí plochy, stálý výstup páry až 50 g/min, parní impuls 220 g/min, Auto Steam Control automaticky nastavuje intenzitu páry podle zvolené látky, ECO nastavení pro až 20% úsporu energie; vertikální napařování, velmi účinný systém odvápnění díky vestavěné odvápňovací nádržce; systém Self-Clean odstraní zbytky nečistot; systém Drip Stop zabraňuje tvoření skvrn, elektronické bezpečnostní vypínání, nádržka na vodu 300 ml s rychlým a snadným plněním, jemný rozprašovač.

https://zehlicky.heureka.cz/philips-azur-performer-plus-gc4527-00/#

Tefal TurboPro Anti-Calc FV5630E0 – napařovací žehlička • maximální příkon 2600 W • plynulý výstup páry 55 g/min • parní ráz 220 g • kapacita nádržky na vodu 300 ml • délka přívodního kabelu 2 m • žehlicí plocha Durilium AirGlide • unikátní sběrač vodního kamene • funkce Anti-drip • patentovaná technologie Turbo Boost • automatické vypnutí.

https://zehlicky.heureka.cz/tefal-turbopro-anti-calc-fv5630e0/#

Tefal FV 5333 Aquaspeed Time Saver – Žehlička s keramickou žehlící plochou, se svislým napařováním, systémem odvápňování a systémem samočištění. Příkon: 2 400 W; Parní ráz: 130 g/min; Variabilní pára: 0-40 g/min; Žehlicí deska Ultragliss Diffusion – nejkluznější na trhu; Objem vodní nádržky 300 ml; Transparentní nádržka na vodu pro snadnou kontrolu vody. Funkce Power Zone, která koncentruje a zvyšuje efektivitu parního rázu – parní ráz 2x rychlejší a tím šetří čas potřebný k žehlení a energii.

https://zehlicky.heureka.cz/tefal-fv-5333-aquaspeed-time-saver/#

Braun 515 TexStyle 5 – Napařovací žehlička • maximální příkon 2000 W • plynulý výstup páry 30 g/min • parní ráz 120 g/min • kapacita nádržky na vodu 300 ml • eloxovaná žehlicí plocha • funkce Anti-drip • systém Anti-calc proti usazování vodního kamene • automatické vypnutí • přesná špička.

https://zehlicky.heureka.cz/braun-515-texstyle-5/#

Sencor SSI 8440GR – Napařovací žehlička, keramická žehlicí plocha, příkon 2200W, plynulá regulace teploty, regulace výstupu páry, parní ráz, vertikální napařování, rozstřik, systém anti-calc, samočištění, drip-stop, otočná koncovka šňůry, auto. bezpečnostní vypnutí .

https://zehlicky.heureka.cz/sencor-ssi-8440gr/#

 

Dovednosti

Zveřejněno

29. 3. 2020

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *