Jak propojit mobil s televizí nebo počítačem

Naučit se propojit mobil s jinými zařízením se hodí hned z několika důvodů. Připojením k notebooku můžete telefonu ulehčit. Přehrát některé fotky a udělat si tak prostor na focení dalších zážitků. Televize zase poskytuje mnohem větší plochu ke sledování. Pomocí zrcadlení obrazovky si tak můžete přehrát osobní videa nebo si pustit třeba film. V článku si ukážeme několik postupů, jak mobil s dalšími zařízeními propojit.

Propojení s notebookem či PC

Pomocí USB kabelu

Nejjednodušším způsobem, jak propojit telefon s počítačem je pomocí kabelu. Jestliže máte zařízení s Androidem, budete u novějších modelů potřebovat USB-C kabel, u těch starších micro USB. Pokud ale vlastníte iPhone sežeňte si kabel s Lightning konektorem. Všechno to jsou kabely, které primárně slouží k nabíjení. Měly by proto být součástí balení, když telefon kupujete. Problém může nastat u kabelů s konektorem USB-C. Někdy se stává, že bude mít stejné konektory na obou stranách. USB-C ale nepřipojíte k počítači. Na to musíte mít USB-A. Potřebujete tedy kabel, který má na jedné straně USB-C a na druhé USB-A.

Jakmile máte správný kabel, další postup už je snadný. Telefon pomocí něj připojíte k počítači. Windows během chvíle rozezná nové zařízení a v mobilu se vám zobrazí nabídka, co chcete dělat dál – např. jestli chcete pouze nabíjet nebo přenášet soubory. Vyberte druhou možnost a soubory z telefonu se zobrazí na vašem počítači. Přes „tento počítač” pak můžete soubory v mobilu přesouvat, kopírovat, upravovat či mazat. Po skončení mobil opět odpojte a hotovo.

U iPhonů budete kromě kabelu potřebovat ještě aplikaci iTunes. Ta zabezpečuje přenos souborů ze zařízení od Applu v operačním systému Windows.

Bezdrátově

Pokud nemáte potřebný kabel, nezoufejte. Telefon s počítačem propojíte i bezdrátově. Tento postup se hodí jen pro přenos menšího množství souborů, jinak to zabere příliš mnoho času. K bezdrátovému propojení dochází přes Bluetooth. Jiný postup je ale u telefonů s Androidem a u iPhonů.

Pokud máte OS Android, zapněte jak na telefonu, tak na notebooku Bluetooth. Poté je spárujte – to uděláte v nastavení v „Přidat Bluetooth zařízení” a poté „Spárovat zařízení”. Jakmile to budete mít, vyberte v telefonu soubory, které chcete z telefonu odeslat a klikněte na ikonu „Sdílet” a poté vyberte možnost Bluetooth. V ten moment se vám zobrazí nabídka všech zařízení s Bluetooth v okolí, z nich zvolte svůj notebook. Ve Windows vám následně vyskočí okno, kde musíte potvrdit přenos souborů. Poté se začnou soubory odesílat. Jde to samozřejmě i naopak – z notebooku do mobilu. Soubory označíte v počítači, dáte „Odeslat kam” a vyberete svůj telefon. Poté to v mobilu potvrdíte a soubory se odešlou.

U iPhonů to funguje trochu jinak. Nejdříve připojte telefon i notebook ke stejné Wi-Fi a poté přeneste soubory přes iTunes. Zapněte si možnost Wi-Fi synchronizace, klikněte na zařízení v iTunes a poté označte vše, co chcete synchronizovat (hudbu, fotografie, videa apod.). Poté už jen vyberte album a zvolené soubory se přenesou.

Propojení s televizí

K propojení těchto dvou zařízení opět existuje více postupů. Důležité je zmínit, že při propojení dojde pouze k zobrazení obrazovky telefonu na televizi.

Pomocí HDMI kabelu

Jednoduchým způsobem, jak na propojení, je pomocí HDMI kabelu. Budete ale potřebovat také redukci. Tento postup má nevýhodu v tom, že musíte být velmi blízko televize a rychle se vám bude vybíjet telefon. Na televizi ale zobrazíte vše a videa se přehrají i se zvukem.

Bezdrátově

Když nemáte k dispozici HDMI kabel, můžete zařízení propojit pomocí Wi-Fi. Obě zařízení připojte ke stejné Wi-Fi. Pokud máte TV Android, tak v nastavení mobilu přejděte buď do připojení, nebo do obrazovky a najděte „Zrcadlení obrazovky”. Na to klikněte. Obsah na telefonu se nyní zobrazí i na vaší televizi.

Jestliže máte Apple TV, tak k ní připojíte všechna zařízení od stejného výrobce. Opět jde o zrcadlení obrazovky a to pomocí funkce AirPlay.

Doporučené modely

Notebooky

HP ZBook Firefly 15 G8 313P1EA recenze

Apple MacBook Air 2020 Space Grey MGN73SL/A recenze

Dell Inspiron 5502 N-5502-N2-711S recenze

Televize

Samsung UE75BU8572 recenze

LG OLED65C15 recenze

JVC LT50VU8000 recenze

Dovednosti

Zveřejněno

4. 10. 2022