Jak se zbavit zápachu z pračky

Prádlo vyndané z pračky musí příjemně vonět a být čisté. Proto ho tam vůbec dáváme. A pokud to tak není, je něco špatně. V dnešním článku, si vysvětlíme, proč se to může stát a jak si s tímto problémem rychle poradit.

Příčiny zápachu

Zjistit, proč pračka zapáchá, než se pustíte do řešení, je důležité kvůli budoucímu předcházení. Proto vždy nejdříve objevte příčinu zápachu.

Používání více pracího prostředku než je nutné

Běžnou chybou, která zápach z pračky způsobuje, je užití více pracího prostředku než je doporučeno výrobcem. Paradoxní je, že většina lidí, co to dělá, chce, aby jejich prádlo vonělo více. Nefunguje to proto, že pračka napustí při praní dané množství vody, ve kterém se  rozpustí jen určité množství prášku. Pokud ho ale bude moc, nerozpustí se a usadí se v některé části bubnu. A nevyhnutelně začne po čase smrdět. Nikdy proto nepřekračujte doporučené množství.

Nedostatečné čištění pračky

Ačkoliv na první pohled vypadá pračka vždycky čistě, když nahlédnete trochu pod povrch, zjistíte, že to tak není. A pokud pračku jednou za čas důkladně nevyčistíte, začne zapáchat. Nahlédněte pod gumová těsnění nebo do filtru. Neobjevíte jenom poklady jako utržené knoflíky nebo zapomenuté mince, ale také pravděpodobně plíseň nebo houby. Občas za smrad může i obyčejná ponožka, která příliš dlouho leží pod uvolněným těsněním.

Zavírání dvířek

Předcházet vzniku plísní v pračce můžete i tím, že ji necháte vyschnout. Jestliže ji hned po vyndání prádla zavřete, vznikne ideální prostředí pro tvorbu bakterií a zápachu.

Nízké teploty při praní

Jakákoliv moderní pračka vám oblečení dobře vypere i na nízké teploty. Což je výborná zpráva především pro oblečení. To se tak rychle nezničí nebo nesrazí. Horší je to ale pro pračku. Vyplatí se ji jednou za čas zapnout na 90 stupňů. Dojde tak k důkladnému vyčištění a zápach vás nějaký čas rozhodně trápit nebude.

Jak se zápachu zbavit

Když už znáte příčinu zápachu, je načase se smradu rychle zbavit. Klíčem je důkladné vyčištění celého zařízení.

Nejdříve vyndejte dávkovač pracího prostředku a umístěte ho do roztoku specializovaného čističe praček. V něm ho nechte ležet alespoň hodinu. Mezitím se postarejte o filtr (ten se nachází ve spodní části). Všechno z něj vysypte a důkladně ho umyjte. Nakonec se podívejte i za gumová těsnění – nejčastější zdroj zápachu. Důkladné čištění je proto namístě. Plísní se zbavíte jen pomocí přípravku určeného přímo na boj s nimi. Namočte do něj hadřík a ten aspoň na 30 minut umístěte přímo na postižené místo pod těsněním.

Ocet, jedlá soda nebo kyselina citronová

Pomoci se zápachem může i ocet. A nejen s ním – odstraní i kámen usazený na dně bubnu. Jediné, na co se musíte připravit je, že jeho charakteristický zápach bude cítit po celém bytě. Tři čtvrtiny šálku octa přidejte do dávkovače prášku a poté zapněte prádlo na 90 stupňů. Jestliže aroma octa nesnesete, můžete ho nahradit jedlou sodou. Její účinku jsou totožné jako u octa, stejně jako použití a dávkování. Podobně zafunguje i kyselina citronová. Tam jenom pozor na změnu v dávkování. Stačí jí jedna čtvrtina.

Nejoblíbenější modely praček dle recenzí uživatelů

Beko WUE 6511 BS recenze

LG FA94V5UVW0 recenze

Samsung WW90TA046AE/LE recenze

Hoover HWP 48AMBC/1-S recenze

LG F4TURBO9E recenze

Dovednosti

Zveřejněno

17. 11. 2022