Jak snížit bezpečnostní rizika při používání telefonu

, ,

V mobilu skladujeme osobní data, posíláme z něj rodinné fotky, převádíme peníze a nakupujeme. Přesto hodně lidí podceňuje jejich zabezpečení. Podle průzkumu společnosti Eset, si nově vydanou aktualizaci operačního systému stáhne jen třetina uživatelů.

Podle mluvčího České spořitelny Filipa Hrubého se přes internet připojuje k bankovnímu účtu 1,6 milionu lidí. Z toho 700 tisíc, tedy téměř polovina, výhradně skrze aplikaci v mobilu.
Viry, trojské koně a další hrozby se čím dál častěji šíří i na chytrých telefonech, Češi si kybernetické hrozby moc nepřipouští, podceňují aktualizace obzvlášť u chytrých telefonů. V počítači či notebooku má bezpečnostní program 83 % uživatelů, v chytrém telefonu je to pouhých 45 %. Z průzkumu společnosti Median pro firmu Eset vyplívá, že více než 80 % dotázaných se domnívá, že se nikdy nestali cílem kybernetického útoku Pouze 8% dotázaných uvedlo, že se stali terčem kybernetického útoku. Podle ředitele Esetu Miroslava Dvořáka jsou plošné útoky velmi časté a to napříč všemi platformami. Vysvětluje, že uživatelé vnímají kybernetický útok různě. Phishingový e-mail často vnímají jako nevyžádanou poštu, nikoliv jako útok.

Novou aktualizaci operačního systému si po jejím vydání u chytrých telefonů nainstaluje jen 35% uživatelů. Aktualizace jsou zásadní pro bezpečnost zařízení, některé obsahují bezpečnostní opravy známých zranitelností, proto by se měly instalovat hned, jakmile jsou k dispozici. V opačném případě se uživatelé vystavují kybernetickým hrozbám.
69 % dotázaných uvedlo, že si svou domácí počítačovou síť chrání alespoň heslem. Díky přístupu zabezpečeným heslem se k routeru nemůže kdokoliv připojit. 5 % domácích uživatelů heslo pro přístup do sítě nepoužívá. Zabezpečení domácí sítě můžete posílit výběrem zařízení, které výrobce podporuje po stránce bezpečnostních aktualizací po co nejdelší dobu,“ popisuje Dvořák.

Při práci na internetu je důležité dodržovat základní bezpečnostní pravidla

Uživatelé by měli mít všechna zařízení, tedy i mobilní telefony zabezpečená kvalitním a aktualizovaným antivirovým programem, mít silná hesla, která je potřeba pravidelně měnit a při práci na internetu být obezřetní. Ignorujte e-maily, které jste obdrželi od neznámých odesílatelů, nebo zprávy s podezřelým názvem či obsahem. Nikdy neotevírejte jejich přílohy a neklikejte na odkazy, které obsahují. Při nakupování na internetu buďte opatrní, od koho nakupujete. Čtěte recenze a různá upozornění od ostatních uživatelů. Zvažte, zda dovolíte obchodníkovi zapamatovat si údaje o kartě do příštího nákupu. Na využití mobilních bankovních aplikací primárně používejte mobilní data. Na bezplatných otevřených Wi-Fi sítích se mohou „odposlechnout“ vaše citlivá data – např. přihlašovací údaje. Přes chytrý telefon se často přistupujeme na sociální sítě – měli bychom si ale hlídat, jaké informace veřejně sdílíme.

Dovednosti

Zveřejněno

26. 4. 2020