Jak vhodně a správně očistit displeje televizí, monitorů a notebooků

,

Prach, otisky prstů, mastnota, šmouhy, obrazovka monitoru dostává během provozu pořádně zabrat. Monitorům je potřeba se věnovat náležitou a pravidelnou péčí. Nesprávným čisticím prostředkem můžete obrazovku nenávratně poškodit. Jak vyčistit obrazovku televize nebo monitoru počítače či notebooku? V tomto článku vám poradíme, jak na to.

Před čištěním se ujistěte o jaký typ obrazovky jde, tedy zda se jedná o LED obrazovku, LCD obrazovku nebo plazmovou obrazovku. Monitory televizí již dávno nejsou ze skla, ale z plastu, který se nešetrným čištěním může nenávratně poškodit. Na čištění nikdy nepoužívejte přípravky na leštění oken, agresivní a chemické přípravky, houbičky, nebo hrubé utěrky, poškodili byste protiodrazovou vrstvu obrazovky.

Hadřík z mikrovlákna

Před čištěním televizor nebo počítač vypněte ze zásuvky a nechte ho vychladnout. Na vypnuté obrazovce lépe uvidíte prach a špínu. Pokud začnete čistit hřející obrazovku, čisticí prostředek po sobě zanechá šmouhy.

Pokud nemáte doma hadřík z mikrovlákna na čištění monitorů, vystačíte si s hadříkem na čištění brýlí. Jemným kroužením hadříkem odstraňte všechnu špínu a prach. Otřete i plastový rám monitoru. Pokud i po nadále zůstane na monitoru špína, postupujte následovně.

Roztok z octa

Připravte si roztok vody a octa v poměru 1:1. Ve směsi pak namočte okraj hadříku z mikrovlákna, který následně důkladně vyždímejte, a opět opatrnými pohyby očistěte celou obrazovku televize či monitoru. Dávejte si pozor na to, aby nebyl hadřík příliš mokrý a nekapala z něj voda. Roztok nenalévejte ani do rozprašovače a nestříkejte přímo na televizor. Pokud by totiž roztok natekl za okraje obrazovky, mohlo by dojít k jejímu nevratnému poškození. Po omytí vezměte druhou stranu hadříku a vysušte jím obrazovku do sucha, aby vám na monitoru nezůstaly stopy po kapkách.

Na škrábance

Našli jste na televizi při čištění škrábanec? Pokud se na daný spotřebič již nevztahuje záruka, budete si muset poradit sami. V prodejnách s elektronikou lze zakoupit speciální čistící sadu, která je určená přímo na LCD monitory.
Vystačíte si i s obyčejnou vazelínou. Na kousek vaty dejte kousek vazelíny a naneste jí na celou délku škrábance. Vyčkejte minutu a pak přebytečnou vazelínu setřete. Postup opakujte tak dlouho, dokud škrábanec nezmizí. Pokud je škrábanec velký, že nejde odstranit budete muset zapřemýšlet o koupi nového televizoru.

Dovednosti

Zveřejněno

8. 10. 2020

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *