Jak vybrat fén a na co si dát pozor

Možná už jste slyšeli názor, že pokud si nechcete poškodit své vlasy, neměli byste vysoušeče vlasů vůbec používat. Což už není úplně pravda. Mokré vlasy jsou kvůli vodě citlivější a lehčeji se tak poškodí. Moderní kvalitní fény naštěstí s vysoušením pomohou a to tak, že vlasu neublíží. Vyfoukané vlasy se navíc lépe upravují. Pojďme se tedy podívat na několik důležitých vlastností fénů a na nejlepší modely podle hodnocení zákazníků. 

Výkon fénu

Čím větší výkon váš fén má, tím rychleji vysuší vaše vlasy. Jaký výkon fénu potřebujete se odvíjí také od toho, jaké vlasy máte. Na jemné vlasy postačí rozmezí 1 200 až 1 500 W. Zlatou střední cestou je výkon okolo 1 800 W. Husté a dlouhé vlasy, které schnou pomalu, ale potřebují výkon okolo 2 200 W a více. V případě kudrnatých vlasů je důležitý nejen výkon, ale také funkce ionizace. Ta pomůže vlasy zkrotit. 

Velikost

Velikost vysoušečů se nejčastěji začnete řešit v momentě, kdy s ním chce někdo někam cestovat. V tomto ohledu se hodí vlastnit malý, kompaktní fén – pohodlně se vejde do tašky. Jeho skladnost je ale za cenu nižšího výkonu. A tedy i pomalejšího foukání. Ale pokud chcete vysoušeč, který bude uložený doma a neplánujete s ním cestovat, volte takové, které mají alespoň střední velikost. Důležitá je i váha. Fén musíte několik minut držet u hlavy, proto by měl být co nejlehčí. Většina modelů váží okolo půl kilogramu. Nejrůznější nástavce mohou fén udělat těžší. 

Typ ohřevu

Existují dva typy ohřevu – keramický a turmalínový. První zmiňovaný vyzařuje neškodné infračervené teplo. Výhodou je rychlé zahřátí a jemná péče o vlasy. Turmalínový fén vyzařuje infračervené světlo a negativní ionty. Turmalín je kámen, který když se zahřeje, ochladí nebo podlehne tlaku, tak vytváří elektrický náboj, který vyzařuje infračervené negativní ionty. Vlasy tak budou lesklé a hladké. 

Nástavce

Mnoho fénů se dodává s různými nástavci. Nebo jsou alespoň vyráběny tak, aby k nim bylo možné takové nástavce dokoupit. Existují hned několik druhů. Jedním z nich je plochý a hodí se pro rovnání vlasů. Druhým nástavcem je pak difuzér. S ním naopak můžete vlasy navlnit.

Ionizační funkce

Ionizační funkce je jedna z věcí, díky které je foukání s moderními fény pro vlasy bezpečnější. Fény s touto funkcí si oblíbili nejen profesionální kadeřníci, ale nacházejí si své místo i v domácnostech. Účinně totiž pomáhají v péči o vlasy. A to velmi jednoduše. Během foukání neutralizují kladné náboje, které ve vlasech během sušení vznikají. Tyto kladné náboje totiž způsobují, že jsou vlasy statické a působí matně a bez lesku. Zároveň tyto fény pomáhají vlasům se vstřebáváním vlasové kosmetiky (olejů nebo kondicionérů). Vlasy díky ionizační funkci zdravější a lépe se upravují.

Nejlepší modely fénů dle recenzí uživatelů

Remington D5219 recenze

Philips DryCare Advanced HP8232/00 recenze

Sencor SHD 6400B recenze

Philips BHC010/10 recenze

Sencor SHD 108VT recenze

Dovednosti

Zveřejněno

26. 7. 2023