Jak vybrat kvalitní router pro rychlý internet

Život bez internetu už si málokdo dokáže představit. Čím dál větší porce našich životů se přesouvá právě online. A už zdaleka to není jenom pro zábavu, přes internet nakupujeme, pracujeme, učíme se nebo dokonce vyřizujeme nejrůznější záležitosti s úřady. A právě proto je stabilní internetové připojení tak důležité. To si zajistíte tak, že si vyberete kvalitní router. Před jeho nákupem si stanovte, co od něj očekáváte a kam ho chcete umístit. Připravili jsme pro vás stručná přehled toho, jak se v nabídce routerů vyznat a jak zvolit ten nejlepší.

Nejdůležitější vlastnosti routeru

Při nákupu si vždy zkontrolujte následující údaje.

Šířka pásma

Tento údaj určuje, jak rychle se vaše zařízení připojí k internetu. Udává se v Mb/s (megabitů za sekundu), případně v Gb/s (gigabitů za sekundu). Platí zde jednoduchá úměrnost – čím vyšší šířka pásma, tím lepší. Např. pokud máte 100 Mb/s, tak zařízení zvládne stáhnout 12 MB (megabajtů) dat za sekundu.

Frekvence sítě

Další důležitý parametr. Základní pásmo, ve kterém router pracuje, je 2,4 GHz. Je to kvalitní pásmo, které poskytuje stabilní připojení, dlouhý dosah a dobře se vyrovnává i s překážkami jako jsou zdi nebo dveře.

Existuje ale i něco, čemu se říká dvoupásmový router. Jsou to zpravidla nejnovější modely a umožňují připojení nejen v pásmu 2,4 GHZ, ale i v pásmu 5 GHz. Takový router nabízí mnohem vyšší rychlost připojení a větší šířku pásma, ale zároveň pokryje výrazně menší plochu. To znamená, že se k němu hravě připojí i více zařízení a všechna poběží spolehlivě a rychle, ale musí se nacházet v blízkosti routeru.

Standardy bezdrátové sítě

Všechny routery v současné době mohou pracovat v jednom ze 3 standardů – Wi-Fi 4, 5, 6. Každý z nich se liší rychlostí připojení zařízení k internetu. Rychlost Wi-Fi 4 je 600 Mb/s. U 5 a 6 je to 1300 Mb/s a 6 000 – 10 000 Mb/s. 

Počet antén

Otázkou je, jestli na počtu antén, které router má, záleží. Pravdou je, že více záleží na tom, jak silné antény jsou. Ne kolik jich celkově je. Tudíž více antén neznamená větší pokrytí. 

Cena routerů

Při výběru routeru si jako první stanovte cenový strop. Můžeme zde rozlišovat několik cenových kategorií – nejlevnější routery vás vyjdou kolem 500 Kč, ty nejdražší klidně na několik tisíc. Samozřejmě zde nejvíce záleží na tom, co od Wi-Fi potřebujete. Je totiž velmi pravděpodobné, že do běžné domácnosti rozhodně nebudete muset kupovat ten nejdražší.

Levnější routery

U těchto zařízení, vzhledem k ceně, očekávejte rozhodně pomalejší rychlost internetu a také horší pokrytí. Do větších bytů takové routery mohou být dokonce nedostatečné. Dobře postačí tam, kde máte nejnižší předplatné internetu. Tyto routery seženete přibližně od 500 do 1 000 Kč.

Střední třída

Toto už jsou routery, které podporují nové standardy. To znamená rychlejší připojení, větší dosah a dokonce využití dvou pásem (2,5 a 5 GHz). Znamená to tedy i větší stabilitu v připojení a s tím nutně spojený větší uživatelský komfort. Střední třída vás vyjde zpravidla na necelé 2 000 Kč.

Nejdražší routery

Zde se jedná už o profesionální routery. Takové potřebují buď profesionální hráči nebo společnosti, které potřebují velmi kvalitní a široké pokrytí. Zároveň zvládnou naráz připojit velké množství zařízení naráz a nabízí možnost přesné konfiguraci sítě. Za tyto routery zaplatíte zpravidla přes pět tisíc.

Dovednosti

Zveřejněno

29. 11. 2023