Jak vybrat soundbar

Soundbar je skvělým řešením, pokud si chcete vylepšit reprodukci zvuku z televize nebo hudby z různých přehrávačů. Díky jejich podlouhlému tvaru velmi přirozeně zapadnou  do interiéru. A navíc, i velmi kvalitní modely mají velice příznivou pořizovací cenu. Pokud o koupi soundbaru uvažujete, připravili jsme si pro vás několik bodů, na které je dobré se při výběru zaměřit.

 

Umístění

Jako první je dobré si ujasnit, jaká je místnost, do které soundbar přijde. Čím je větší, tím bude také nutné pořídit větší zařízení. Zároveň to nepřehánějte – do malého pokoje velký soundbar nedávejte. Bylo by to zbytečné. Do úvahy berte i tloušťku stěn. V běžných bytech se může lehce stát, že i přes sníženou hlasitost zařízení, sousedé zvuky stejně uslyší. S tímto by mohlo pomoci vhodné umístění v místnosti. Vhodná volba může eliminovat nechtění přenos zvuku. Stačí soundbar namířit směrem od zdi nebo dveří.

 

Rozměry a hmotnost

Místo, kam soundbar umístíte si rozmyslete dopředu. Uvažujte nejen o výšce, ale i o šířce a hloubce. Zároveň pokud přemýšlíte o umístění do držáku nebo na polici, uvědomte si, že můžete být limitování i ve váze. U každého držáku nebo police máte zpravidla uvedenou její maximální nosnost.

 

Subwoofer

Toto je část, kterou obsahuje každý lepší soundbar. Jedná se speciální reproduktor, který se zaměřuje na hraní bas (nízkofrekvenčních zvuků). Dostane se vám tak kvalitnějšího zvuku. Vyrábí se buď jako externí zařízení, nebo jako součást těla soundbaru. Lepší zvuk vám poskytne rozhodně externí subwoofer, ale ten zabudovaný vypadá elegantněji a lépe zapadne do interiéru.

 

Konektivita

Zde se nabízí dvě možnosti připojení – bezdrátově nebo pomocí kabelu. Každé má svá specifika a proto je nejlepší mít soundbar, který zvládá obojí. Na připojení televize je lepší využít kabel kvůli kvalitě přenosu, při připojování telefonu se více hodí Bluetooth nebo Wifi.

 

Výkon RSM a počet kanálů

Výkon RSM udává hodnotu ve Wattech, při které dokáží reproduktory soundbaru dlouhodobě hrát bez poškození. Odráží se tedy přímo na maximální hlasitosti reproduktoru. Pro klasické domácnosti jsou ideální zařízení s výkonem mezi 200 – 300 W, pro větší prostory klidně i 400 W.

Každý soundbar má svůj počet kanálů – jedná se o dvě čísla oddělená tečkou. První udává množství reproduktorů, druhé pak počet subwooferů.

 

Doporučené modely dle recenzí uživatelů

LG SPK8 recenze

F&D T-360X recenze

Dali Katch One recenze

Dovednosti

Zveřejněno

3. 2. 2021