Jak vybrat spolehlivou dětskou chůvičku

Dětské chůvičky jsou stále neocenitelným pomocníkem. Jakmile uložíte dítě ke spánku, necháte u něj dětskou jednotku – každá chůvička se skládá ze dvou jednotek – a sebou vezmete tu rodičovskou. A v momentě, kdy dítě začne brečet, uslyšíte to. Moderní chůvičky toho ale umí mnohem víc. Z rozsáhlé nabídky si navíc určitě vybere každý. Abyste našli model, který vám bude vyhovovat, ukážeme si, na co se při nákupu zaměřit. 

Druhy chůviček

Audiochůvičky

Audiochůvičky patří mezi nejoblíbenější druhy. Lehce se ovládají, mají mnoho užitečných funkcí a seženete je za nejpříznivější cenu. Ty nejobyčejnější s kratším dosahem vás vyjdou maximálně na několik set. Cena se zvyšuje u modelů, které mají větší dosah nebo extra funkce jako noční světýlko, přehrávání ukolébavek, teploměr apod.

Videochůvičky

U tohoto druhu chůviček je rodičovská jednotka vybavena černobílým nebo barevným displejem a u dítěte je kamera, která ho snímá. Chůvičky jsou buď zapnuté neustále, nebo se aktivují pohybem. Výhodou je, že dítě můžete zkontrolovat, aniž byste do pokoje museli chodit. 

Smart chůvičky

Jako smart chůvičky si označují ty, které lze propojit s telefonem pomocí aplikace. Pokud je váš telefonem připojený k internetu, můžete dítě zkontrolovat odkudkoliv. Bohužel ale platí, že bez připojení k internetu dítě neuvidíte. 

Na co se při nákupu zaměřit

Způsob přenosu zvuku

Existují tři způsoby, jakými se zvuk přenáší. Nejjednodušší je analogový přenos. Chůvičky s tímto typem přenosu pracují na nižších frekvencích a s menším množstvím kanálů. To na jednu stranu znamená, že jsou náchylnější k rušení z jiných zařízení, na druhou stranu nižší frekvence mají lepší dosah a neovlivňuje je tolik členitost bytu či domu

Digitální chůvičky fungují na vyšších frekvencích a s vyšším počtem kanálů. Vyšší frekvence znamená také větší náchylnost k rušení kvůli různým fyzickým překážkám. Naopak vyšší počet kanálů zajistí, že se chůvičky nebudou navzájem rušit. Jsou proto vhodné do hustě osídlených oblastí, kde se může sejít více chůviček v těsné blízkosti.

Technologie DECT je nejnovější a také nejodolnější vůči různým ruchům. Tyto chůvičky dokonce garantují nulové rušení, protože si automaticky zvolí volný kanál.  

Dosah

Dosah označuje, jak daleko můžete jednotky od sebe umístit, aniž by se od sebe odpojily. V manuálu najdete dvě hodnoty dosahu. První označuje dosah venku, ve volném prostoru. Ten bude přirozeně větší než ten druhý. Ten zohledňuje různé překážky, které uvnitř jsou, jako stěny, nábytek a podobné

Napájení

Před nákupem se zamyslete nad tím, kde budete chůvičku používat. Rodičovské jednotky jsou automaticky přenosné, u těch dětských to ale tak jasné není. Pokud víte, že chůvička bude jenom stát na poličce, stačí vám napájení pomocí adaptéru. Jestliže ale chcete dítě nechávat v kočárku venku, poohlédněte se po modelu, který je napájený pomocí baterie

Užitečné funkce

U některých chůviček najdete jednu nebo více užitečných funkcí. Můžete najít model, který umí přehrát ukolébavku, což ulehčí rodičům uspávání. Skvělou funkcí je světelná signalizace zvuku. Kdykoliv chůvička zachytí zvuk, tak se zároveň rozsvítí světelné diody. Je to ideální do hlučného prostředí nebo když se třeba sprchujete. Hodit se může oboustranný přenos zvuku, který vám umožní uklidnit dítě, aniž byste do pokoje museli chodit.  

Nejlepší modely dle recenzí uživatelů

Philips Avent Baby Dect monitor SCD735 recenze

Philips Avent Baby video monitor SCD845 recenze

TrueLife NannyCam V24 recenze

Dovednosti

Zveřejněno

6. 1. 2024