Jak vybrat sušičku na prádlo

Názory na sušičku se velmi různí. Na jednu je pro stále více lidí nepostradatelná, na tu druhou o ní stále mnoho lidí tvrdí, že je to ztráta peněz. Ale to druhé není úplně pravda. Sušička na prádlo vám ušetří spoustu času i dodatečných výdajů. Nemusíte se starat o věšení prádla, otravovat se sušákem, který vždycky někde překáží, máte také jistotu, že prádlo omylem nezapomenete venku, kde zmokne. Nemluvě o tom, že nemusíte stále kupovat nový sušák. Sušička na prádlo, i přes vyšší pořizovací náklady, vám dovolí čas trávit smysluplněji. Podívejme se, jak vybrat vhodnou sušičku do vašeho bytu či domu

Druhy

Existují dva druhy sušiček – kondenzační a ventilační. A liší se jen z technologického hlediska, tudíž ve výsledku sušení rozdíl nepoznáte. Oba druhy se liší v tom, jakým způsobem odvádějí horký vzduch, ve spotřebě energie a v rychlosti sušení. Výrazně rozšířenější v domácnostech jsou kondenzační sušičky.

Kromě těchto dvou, existují ještě kombinované pračky se sušičkami. Oceníte je především tam, kde na dvě zařízení není prostor. Jejich výhodou je rozhodně nižší pořizovací cena, než u dvou spotřebičů, ale musíte počítat i s jistými nevýhodami. Mají větší spotřebu energie a velmi často zvládnou vyprat větší množství oblečení, než ho zvládnout usušit. Jinak řečeno, když pračka zvládne až 9 kg prádla, usušit dokáže jenom 7 kg. Obecně se proto doporučuje, pokud to prostor dovolí, sáhnout raději po dvou oddělených zařízení. Spotřebiče mohou stát vedle sebe, ale i na sobě.

 

Umístění

Promyslet si umístění ještě před nákupem je velmi podstatné. Nechcete, aby jste si domů přivezli nový spotřebič a do prostoru pro něj vyhrazeného se nevešel. Proto je dobré všechno dopředu a důkladně přeměřit. Myslete i na to, že mnoho sušiček můžete připojit na odpad, tudíž berte i tento fakt v potaz při hledání ideálního umístění.

 

Energetický štítek

Každý spotřebič musí mít na sobě nalepený energetický štítek. Na něm jsou zaznamenávány podstatné údaje a vzhledem k tomu, že je jejich pravdivost kontrolována, nemusíte se bát, že by byly v nějakém ohledu zavádějící. Z tohoto štítku zjistíte, o jaký typ sušičky jde, jaká je roční spotřeba elektrické energie, energetickou třídu, dobu trvání běžného sušícího cyklu, hlučnost sušení, kapacitu bubnu a třídu účinnosti kondenzace (odstřeďování). Poslední zmíněný se uvádí na škále od A do G, kde A je nejlepší. Zvýšenou pozornost věnujte především tomu, do jaké energetické třídy spotřebič patří. Ty v kategorii A+++ nebo A++ mají nejmenší spotřebu energie. Každá nižší kategorie je brána už jako neekonomická.

 

Funkce a programy

Funkce a programy jsou tím, co vás udělá doopravdy spokojené, nebo nespokojené se sušičkou. Názvy funkcí jsou zpravidla vše říkající, přesto si představíme několik základních, které by měla mít každá sušička.

 

Množstevní automatika

Tato funkce umožní sušičce si zvážit, kolik prádla jste do ní vložili. Na základě toho rozhodne o tom, jaký program sušení zvolit, tak aby měl ideální délku sušení a teplotu. Funkce množstevní automatiky bývá označena jako 6. smysl, Easy Logic, nebo Fuzzy Logic.

Bezpečnost

Funkci bezpečnosti oceníte především v domácnosti s malými dětmi. Dětská pojistka tedy zabrání tomu, aby se vaše dítě nedostalo do bubnu, nebo aby sušičku samo nezapnulo.

Sensitive drying

Toto je funkce, která bude prádlo sušit velmi šetrně. A každý kus, který po skončení programu vyndáte ven, bude hladký a příjemný na dotek.

Odložený start

Start sušení si můžete odložit až od 24 hodin. Prádlo dáte do sušičky, nastavíte si čas odložení a sušička se po uplynutí této doby sama spustí. Třeba v momentě, kdy odejdete do práce.

Snadné žehlení

Žehlení prádla nemá rád snad nikdo. Zpravidla zabere spoustu času, který by každý radši věnoval užitečnějším činnostem. Naštěstí vám s tímto může pomoci už vaše sušička na prádlo. Když zapnete tuto funkci, buben se bude otáčet tak, aby se jednotlivé kusy oblečení od sebe oddělily a tolik se nezmačkaly. Některé druhy oblečení tak nebudete muset vůbec žehlit.

Dovednosti

Zveřejněno

14. 4. 2021