Jak vybrat žehličku: Průvodce výběrem pro perfektně hladké oblečení

,

Žehlení patří mezi ty méně oblíbené domácí práce, ale s kvalitní žehličkou to jde hned lépe. Na trhu existuje mnoho typů a modelů, a tak se výběr té správné může zdát náročný. Nenechte se ale odradit! V tomto článku vám poradíme, na co se při výběru žehličky zaměřit, abyste si pořídili pomocníka, který vám usnadní žehlení a zajistí perfektní výsledky.

Typ žehličky:

Základní volba, kterou je potřeba udělat, je typ žehličky. Nabízí se tři hlavní varianty:

 • Suchá žehlička: Nejjednodušší a nejlevnější varianta. Vhodná pro nenáročné uživatele a pro žehlení tenkých materiálů, jako je bavlna a len. Suché žehličky pouze nahřívají žehlicí plochu a postrádají funkci napařování.
 • Napařovací žehlička: Tato varianta produkuje páru, která ulehčuje žehlení a proniká i do hlubších vrstev tkaniny. Napařovací žehličky jsou vhodné pro všechny typy materiálů, včetně silnějších tkanin a oděvů s odolnými záhyby.
 • Parní generátor: Nabízí nejvyšší parní výkon a tlak. Ideální pro náročné uživatele a pro žehlení velkého množství prádla. Parní generátory se skládají z žehličky a samostatné nádrže na vodu, která produkuje páru. Díky tomu disponují značně větším množstvím páry a zvládnou i ty nejnáročnější úkoly.

Důležité parametry:

Po výběru typu žehličky je potřeba se zaměřit na důležité parametry, které ovlivňují její funkčnost a komfort při žehlení:

 • Příkon: Čím vyšší příkon, tím rychleji se žehlička nahřívá a produkuje více páry. Pro běžné použití postačí příkon 2000 W, pro náročnější uživatele je vhodné 2400 W a více.
 • Parní výkon: Udává se v gramech páry za minutu. Pro běžné žehlení stačí 30-40 g/min, pro silnější materiály a odolné záhyby je vhodné 50 g/min a více.
 • Tlak páry: Vyšší tlak páry zajišťuje hlubší proniknutí do tkaniny a snadnější žehlení. Doporučený tlak je minimálně 3 bary.
 • Žehlicí plocha: Materiál žehlicí plochy ovlivňuje kluznost a rovnoměrné rozložení tepla. Nejběžnější materiály jsou keramika, nerezová ocel a teflon. Keramika je oblíbená pro svou hladkost a snadné klouzání, nerezová ocel je odolná a snadno se čistí, teflon je nepřilnavý a odolný proti poškrábání.
 • Funkce: Mnoho žehliček disponuje užitečnými funkcemi, jako je automatické vypnutí, odvápňování, sprej, parní ráz a vertikální napařování. Automatické vypnutí zaručuje bezpečnost a zabraňuje nehodám, odvápňování prodlužuje životnost žehličky, sprej slouží k navlhčení odolných záhybů, parní ráz generuje silný proud páry pro žehlení silných materiálů a vertikální napařování umožňuje žehlení oděvů na ramínku.

Užitečné tipy:

 • Před nákupem si žehličku vyzkoušejte v obchodě a ujistěte se, že se vám pohodlně drží v ruce. Ergonomický design rukojeti a rozložení tlačítek hrají důležitou roli pro komfortní žehlení.
 • Pokud žehlíte často, investujte do kvalitní žehličky s vyšším parním výkonem a tlakem páry. Tyto žehličky zvládnou i náročnější úkoly a zkrátí čas strávený žehlením.
 • Nezapomeňte na údržbu žehličky, abyste prodloužili její životnost. Pravidelně ji odvápňujte dle pokyn

Nejoblíbenější žehličky

Sencor SSI 8300 RS recenze

Philips GC9635/20 recenze

Tefal Ultimate Pure FV9845E0 recenze

Sencor SSI 8440GR recenze

Tefal GV 9820 E0 recenze

Philips GC9682/80 recenze

Dovednosti

Zveřejněno

14. 6. 2024