Jakou vybrat pračku do 8000 Kč a na co si dát pozor

Pračka se stala běžnou součástí domácností a život bez ní je už jen těžko představitelný. Možná ale někdo váhá s jejím pořízením kvůli ceně. To, co platí u jiných spotřebičů, tedy že nižší cena rovná se i špatná kvalita, u praček tak úplně není. Pokud však od pračky očekáváte pouze vyprání prádla, kvalitní model, který uspokojí i náročného uživatele, do 8 000 Kč seženete snadno. 

Existuje několik parametrů, které je vhodné při výběru zohlednit. Jelikož pračky do 8 000 Kč jsou kvalitní, nemusíte se bát, že byste vybrali špatnou, jde spíše o to, abyste zvolili pračku, která bude vyhovovat vaši uživatelským požadavkům. Na co se tedy zaměřit?

Vkládání oblečení

Existují dva způsoby, jakými je možné vkládat oblečení do pračky – zepředu, nebo shora. Rozšířenější jsou modely s předním plněním. Druhý typ plnění lidé volí především kvůli úspoře místa. Koupelny, kam se toto zařízení zpravidla dává, nemusí být zrovna nejprostornější, a proto je tento typ pračky lepší. Nezabere zbytečně místo, které byste mohli využít lépe.

Kapacita

Ta se u praček udává v kilogramech a ukazuje, kolik prádla se dovnitř maximálně vejde. Běžnou kapacitou praček je 7 kg a vystačí pro 2 až 3 člennou domácnost. Ve zmíněné cenové relaci seženete i větší modely (s 9 kg), ale ty se hodí jenom pro větší počet lidí. Zauvažujte také o tom, že čím vyšší kapacita, tím bude pračka rozměrnější.

Spotřeba energie

Na každé pračce najdete informaci o její energetické třídě. Ta se značí pomocí některého z písmen od A (někdy také A++) až do G. Pračky ve třídě G budou čerpat nejvíce energie a jejich používání se brzy projeví na vyúčtování. Proto vždy volte model ve třídě co nejblíže A, nejlépe přímo v A. Třída A++ je nejšetrnější a investice do ní se z dlouhodobého hlediska rozhodně vyplatí. Navíc modely z ní seženete i s rozpočtem do 8 000 Kč.

Počet programů

Poslední parametr je u zákazníků velmi často zkoumaný. A pračky dnes nabízí doopravdy široké spektrum programů. Pravdou ale je, že většina uživatelů používá jen malé procento ze nich. Nabízí se tedy otázka, zda je co největší počet programů tak důležitý. Radši si pohlídejte, jestli má pračka určité programy: hodí se mít antialergický program (zvlášť když máte děti, nebo někdo trpí na alergie), nějakou variantu krátkého/ rychlého programu na menší várky prádla a normální/ standardní program, ve kterém můžete vyprat téměř cokoliv.

Nejlepší modely praček do 8 000 Kč dle recenzí uživatelů

BEKO EWUE 7736 CSX0C recenze

Whirlpool TDLR 5030L recenze

WHIRLPOOL FFS 7238 B EE recenze

Beko WRE 6612 CSBSW recenze

Hisense WFVB6010EM recenze

Dovednosti

Zveřejněno

24. 3. 2022