Jaký koupit notebook pro školáka

Mnoho školáků i studentů si ve škole jen se sešitem a perem nevystačí. Stále častěji potřebují notebook, který jim umožní zvyknout si na práci v nejrůznějších programech. Což je něco, co budou potřebovat i v dospělosti. Notebook navíc pomáhá i s domácí přípravou. Připravili jsme si pro vás přehled toho, jak dobrý, ale cenově dostupný notebook pro školáky nebo studenty vybrat.

Důležitými parametry při výběru notebooku jsou:

Cena

Ta se odvíjí od celkového výkonu zařízení. Čím vyšší bude, tím budou vyšší i pořizovací náklady. Pořizovat dětem do školy drahý notebook ale nemá smysl. Nevyužijí ho naplno. Klidně se proto poohlédněte po levnějších variantách. Jiná situace může nastat u starších studentů. Pokud potřebují ke svému studiu složitějších programy (např. při studiu technických oborů), tak ty ke spuštění budou potřebovat výkonnější notebook.

Operační systém

Většina základních notebooků bude mít OS Windows. Což je ideální. Téměř všechny programy budou právě s tímto operačním systémem kompatibilní. Mnohé školní programy naopak mohou mít s jiným rozhraním problém.

Kapacita a typ disku

Školní notebook si zaslouží dostatečnou vnitřní kapacitu na ukládání všemožných souborů, multimédií i na instalaci programů. U nejlevnějších modelů je běžná paměť 64 GB. Lepší je ale zvolit kapacitu alespoň 128 GB nebo dokonce 256 GB. Existují dva typy disků: mechanický HDD nebo SSD. Mechanické jsou o trochu levnější, ale na druhou jsou náchylnější k poškození. SSD disky jsou spolehlivější a mají delší životnost. Investice do notebooku s SSD diskem se rozhodně vyplatí.

Výdrž baterie

Notebook by měl ideálně fungovat i bez neustále připojení k napájecímu kabelu. I levnější modely by měly vydržet alespoň 6 hodin.

Velikost displeje a rozlišení

Pohodlnou práci na notebooku umožní displej s HD nebo Full HD rozlišením. Velikost displeje 11,6″ je pak plně dostačující.

Hmotnost

S velikostí displeje se pojí také parametr hmotnosti. Tu ovlivňují ale i další vlastnosti – např. použité materiály. Notebook hlavně z plastových komponentů bude lehčí. Sníží se ale jeho odolnost. Pro školáky je vhodné pořídit notebook do 2 kg. Budou ho často přenášet a lehčí model je tedy rozhodně lepší. Nebude tolik namáhat jejich záda.

Numerická klávesnice

Ne každý notebook numerickou klávesnici má. Na menší modely se zpravidla už nevejde. Nemít ji nemusí být nutně problém, ale při častějším zápisu čísel může být její absence znát. Naštěstí je možné zakoupit ji dodatečně a připojit k notebooku pomocí USB kabelu nebo pomocí Bluetooth.

Nejlepší modely pro školáky

Lenovo IdeaPad 1 82GW0046CK recenze

Asus X515MA-BR042T recenze

Umax VisionBook 14Wr UMM230143 recenze

 

Dovednosti

Zveřejněno

11. 9. 2022