Jaký notebook pro seniora

Pro starší lidi jsou moderní technologie zpravidla matoucí. S jejich používáním mají tedy pochopitelně problémy. Samozřejmě to ale neplatí vždy. Existují i senioři, kteří s chutí prozkoumávají nové zařízení. Proto, pokud se vaše babička či dědeček, rozhodli pořídit si notebook (či stolní počítač), rozhodně jim s výběrem pomozte. Představíme si, na co si při nákupu notebooku pro seniora dát pozor a co vše je nutné si uvědomit.

Zjistěte účel

K výběru vhodného notebooku pro prarodiče je nutné znát, k čemu ho plánuje nejvíce používat. Z odpovědi, která může být cokoliv od prohlížení internetových stránek, přes psaní dokumentů až po editování fotografii nebo hraní her, pak odvoďte, jaký má být výkon, velikost paměti a další vlastnosti.

Zkušenosti a potřeby

Další, co je při nákupu třeba zohlednit, jsou zkušenosti, které daná osoba s počítači má. Na základě odpovědi totiž můžete vybrat buď základní model, nebo takový, který má některé pokročilé funkce. Nezapomeňte zohlednit také případné zdravotní problémy, kteří prarodiče mají. Možná bude potřeba koupit model s větší obrazovkou (při zrakových potížích se doporučuje monitor o velikosti alespoň 17 palců) nebo dokoupit speciální vybavení jako je ergonomická myš nebo klávesnice.

Před nákupem

Před konečným rozhodnutím a nákupem se hodí vše zkonzultovat s osobou, pro kterou notebook je. Podle stanoveného rozpočtu a zjištěných podmínek, vyberte několik alternativ. Ty mu představte, úplně nejlepší je zajít do obchodu a zařízení mu ukázat. Může si tak vše prohlédnout a vybrat variantu, která mu bude nejvíce vyhovovat.

Nákup a instalace

Veškerou elektroniku objednávejte/ kupujte jen v ověřených obchodech. Zaprvé máte jistotu, že zařízení bude v pořádku a když ne, tak vám ho vymění, nebo vrátí peníze. A zadruhé můžete i další případné vybavení (myš, tiskárnu, klávesnici apod.) koupit na stejném místě. Jakmile notebook budete mít u sebe, nainstalujte ho a zprovozněte. Danému seniorovi také vše důkladně vysvětlete a ukažte mu, jak se co používá. Důležité je mu dát čas na všechno si zvyknout a používáním třeba objevit něco, co mu stále není jasné.

Doporučené modely pro seniory

Lenovo IdeaPad 3 82KV0027CK recenze

Asus P1510CJA-EJ457R recenze

Dell Inspiron 3593-13814 recenze

Asus X515JA-BR101T recenze

Dovednosti

Zveřejněno

21. 3. 2022