Jaký šicí stroj si vybrat

Popularita šicích strojů a šití poslední dobou stoupá. Odstartovala to loňské hromadné šití roušek a také později, v průběhu pandemie, lidé hledali nové způsoby, jak se zabavit. Pro mnohé se šití stalo novým koníčkem. Pokud jste také propadli tomuto trendu a uvažujete o koupi šicího stroje, máme pro vás přehled všeho, na co se při výběru zaměřit. Na konec článku jsme připojili seznam nejoblíbenějších modelů. 

 

Typy šicích strojů

Nabídka šicích strojů je doopravdy bohatá. Jednotlivé modely se liší nejen vzhledem, ale také funkcemi a mírou automatizace. Nejprve se však rozhodněte, jaký typ chcete.

 

Mechanický

Mechanické stroje se velmi lehce ovládají a sestavují. Jsou proto ideální pro začátečníky. Šicí stroj se startuje sešlápnutím pedálu a pomocí něj se reguluje také rychlost. Na zařízení je umístěný číselník, který slouží k výběru stehů a k nastavení jejich šířky a délky.

Elektrický

Tyto stroje jsou mnohem více automatické a mají více elektronických prvků, které usnadňují ovládání. Stroje mají LCD obrazovku s informacemi o nastavení a výběru šicích patek. Na zařízení si můžete nastavit typ stehu, jejich hustota a šířka je však většinou pouze jedna, určená továrním nastavením. Také není nutné sešlapovat pedál, ten je zde nahrazen automatickým systémem.

Počítačové

Počítačové šicí stroje jsou tím nejmodernějším, co trh nabízí. Narozdíl od elektrických strojů si zde můžete nejen vybrat steh, ale také nastavit jeho další parametry. Navíc mají stroje paměť, kam si dokáží uložit vytvořené sekvence vzorů a také zadané nastavení.

 

Na co si dát pozor

Důležité je pohlídat si, aby váš nový šicí stroj měl všechny komponenty z kovu. S nimi dokážete prošít více vrstev látky a tyto stroje mají také delší životnost. Šicí stroje s komponenty z jiných materiálu se mohou rychle rozbít.

Pohlídejte si také to, jaké jsou možnosti nastavení tlaku přítlačné patky. Ruční ovládání je pohodlnější, zvlášť pokud budete pracovat s různě tlustými materiály. Pro šicí stroj je také důležité to, kolik stehů umí a jestli je možné nastavit jejich hustotu a šířku. Jestli jste v šití začátečníci, je lepší zvolit stroj jen s několika základními druhy stehů.

 

Pět nejlepších modelů dle recenzí uživatelů

Singer SMC 3323 recenze

Singer M3205 recenze

Singer C 5205 CR recenze

BROTHER 2104D recenze

Pfaff Passport 2.0 recenze

Dovednosti

Zveřejněno

1. 6. 2021