Je lepší sonický nebo rotační kartáček?

Investovat do kvalitního, moderního kartáčku na zuby se vyplatí. Je totiž základem ústní hygieny. A problémy se zuby nechce mít nikdo. Služby zubařů jsou nejen drahé, ale často také bolestivé. Mezi nejúčinnější kartáčky patří ty sonické a rotační. Každý má trochu jiné vlastnosti a vyhovovat tak budou různým lidem. Který je nejlepší pro vás zjistíte v dnešním článku. 

Rotační kartáček

Jak název naznačuje, hlavice tohoto kartáčku rotuje. Vlákna tedy provádějí krouživý pohyb a tím zajišťují rovnoměrné a účinné čistění zubů. Díky vysoké rychlosti, kterou se hlavice pohybuje, odstraní rotační kartáček jak zbytky jídla, tak bakteriální plak. Hodí se proto pro širokou škálu uživatelů – od těch, kteří nemají žádné problémy, po ty se specifickými potřebami. Ocení je všichni, kdo preferují tradiční metody čištění, ale zároveň chtějí nejmodernější verzi kartáčku.

Sonický kartáček

Sonický kartáček vydává silné vibrace a zvukové vlny o frekvenci okolo 20 000 Hz. Ty se přenášejí do hlavice a rozpohybovávají štětiny. Tyto kartáčky jsou velmi jemné a doporučují se lidem s citlivými dásněmi. Nebo vlastně všem, kteří chtějí šetrnou ale účinnou péči o zuby. Oscilační pohyby navíc dosáhnou i do těžko dostupných míst. Odstraní bakteriální plak i v mezerách mezi zuby. Dále je sonický kartáček neocenitelným pomocníkem v případě, že máte rovnátka. Udrží je perfektně čisté, aniž by podráždil dáseň nebo rovnátka poškodil. 

Srovnání

Jak už bylo naznačené, tyto typy kartáčků se liší v tom, jakým způsobem se generuje pohyb hlavice. U rotačních kartáčků se otáčí celá hlavice a s ní také vlákna. Podobá se to tak tomu, jak si čistíte zuby klasickým kartáčkem – tam také provádíte kruhové pohyby. Rotační kartáček pokryje při čištění větší plochu zubu. Za jednu otáčku tak odstraní veškeré zbytky jídla i plak. Naopak sonické kartáčky spoláhají na oscilační pohyb, jejich hlavice se netočí, ale vibruje. Vlákna se velmi rychle pohybují nahoru, dolů a do stran. To umožňuje kartáčku zuby vyčistit důkladně, včetně míst, kam se jinak špatně dostává, např. do mezizubních prostorů. Výborně se také postará o čistotu rovnátek.

Dovednosti

Zveřejněno

20. 2. 2024