Koupit radši parní generátor nebo žehličku?

Žehlení není zrovna populární aktivita. Zpravidla je trpěné jako nutné zlo. Přesto si ho můžete trochu zpříjemnit, pokud si vyberete vhodný a kvalitní spotřebič. V současné době máte na výběr mezi parní žehličkou a parním generátorem. Každý má své silné i slabé stránky a to vše si dnes představíme. 

Jak přístroje fungují

Klasické parní žehličky jsou stále nejpoužívanější a každý s nimi alespoň jednou pracoval. Oproti parním generátorům mají slabší výstup páry a hodí se tak spíš na žehlení menšího množství prádla a na měkčí materiály. Také s nimi musíte žehlit v horizontální poloze na žehlícím prkně. Výhodou je, že i přes svoji menší velikost, velmi dobře plní svoji funkci.

Parní generátory naopak disponují nejmodernějším systémem pro domácí žehlení a poradí si tak i s velkou hromadou prádla. Skládají se ze dvou částí – nádržky na vodu (ve které se tvoří pára) a oddělitelné žehličky. Díky tomu mají vysoký výkon a silný parní ráz. Neexistuje tak záhyb, se kterým by si parní generátor neporadil. Celé zařízení je větší a těžší, naštěstí samotná žehlička neváží ani kilogram. Prádlo budete moci žehlit jak v horizontální, tak ve vertikální poloze. 

Jaké zařízení zvolit

Při rozhodování o tom, zda si raději pořídit žehličku nebo parní generátor, si nejdříve ujasněte, co od zařízení očekáváte a potřebujete. Především to, kolik toho obvykle vyperete a jaký typ oblečení (a jak často) žehlíte. 

Pokud dopředu víte, že žehlíte často a mnohdy velmi specifické tkaniny jako hedvábí, zvolte raději parní generátor. Nejenže se vám čas, který u žehlení strávíte, zkrátí na polovinu, ale navíc budete mít jistotu, že nikdy nic nespálíte. Navíc si generátor poradí s jakoukoliv tkaninou a s každým záhybem. Žehličky od parního generátoru jsou lehké, bezpečné a vyžehlíte s nimi také pověšené prádlo.

Najdou se ale také domácnosti, kterým bohatě postačí parní žehlička. Jestliže žehlíte jen příležitostně a spíše nenáročné tkaniny, je pro vás parní generátor zbytečný. Rozhodně nevyužijete všechny jeho funkce a investice do něj se nevyplatí. Efektivnější bude v tomto případě parní žehlička, která je i cenově příznivější. Navíc je mnohem skladnější – lépe se přenáší a doma pro ni jednoduše najdete místo.

Dovednosti

Zveřejněno

5. 5. 2022