Na OS Android opět útočí virus Triada

, ,

V česku stále častěji útočí na chytré telefony a tablety s operačním systémem Android nebezpečný trojský kůň Triada. Dokáže obejít zabezpečení on-line bankovnictví prostřednictvím SMS zpráv. Upozornili na to bezpečnostní experti společnosti Eset.

Během čtyř týdnů se nebezpečný vir umístil na třetí pozici v žebříčku nejobávanějších virů pro mobilní zařízení. V březnu ještě nebyl ani v žebříčku deseti nejrozšířenějších hrozeb.
Trojský kůň Triada není nový škodlivý kód. Triada se šířila internetem už v loňském roce. Na telefonech, které malware Triada infikuje, dokáže instalovat aplikace bez vědomí uživatele za účelem zobrazování spamu nebo reklam. Škodlivý kód obsahuje i řadu dalších nástrojů, s jejichž pomocí obejde zabezpečení systému a získá práva root nebo modifikuje OS.
„Triada je známá tím, že se v minulosti podařilo útočníkům infikovat dodavatele třetí strany, který spolupracoval na vývoji levných mobilních telefonů, a díky tomu umístit svůj škodlivý kód do zařízení ještě před tím, než jej nový majitel poprvé spustil,“ připomněl Martin Jirkal, vedoucí analytického oddělení v pražské pobočce Esetu.
Kyberzločinci funkcionalitu Triady upravili a proměnili jí na nebezpečný bankovní malware. V napadeném telefonu či tabletu se dokáže napárovat na internetové bankovnictví a modifikovat SMS zprávy, které uživatel používá k potvrzení plateb.

SMS zprávy slouží také k potvrzování změn na účtu, ale také k objednávání předschválených půjček. O to je situace vážnější, útočníci tak mohou uživatele připravit i o peníze, které na účtu nemají.
„Triada se dokáže v zařízení velmi dobře skrývat a je velmi obtížné ji z telefonu odstranit,“ varoval bezpečnostní expert.
Malware si do zařízení zpravidla stáhne uživatel sám v rámci aplikace z neoficiálního obchodu.
„Doporučuji proto aplikace stahovat výhradně z oficiálního obchodu Google Play a používat renomovaný bezpečnostní software, který potenciální riziko včas odhalí,“ doplnil bezpečnostní expert.

Dovednosti

Zveřejněno

13. 5. 2020

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *