Neocenitelný pomocník, kterého budete v zahradě milovat

Jestliže máte na zahradě stromy nebo keře, pravděpodobně jste už někdy řešili problém, co s větvemi, které jste prořezali. Můžete je rozštípat nebo rozsekat. Máme pro vás ještě další řešení. Drtič dřeva se o větve postará za vás a ještě mnohem rychleji. Lehce se tak stane nepostradatelným pomocníkem, bez kterého si nebudete moci práci na zahradě představit. Na co se při výběru drtiče zaměřit?

Pohon

Existují dva druhy pohonů. Liší se především výkonem.

Elektřina

Mezi zahrádkáři je to nejoblíbenější varianta. Pokud máte prodlužovací kabel a díky němu přístup k elektřině, bude elektrický drtič vyhovovat i vám. Tento pohon je sice méně výkonný (než třeba benzinový), ale pokud máte standardní zahradu, bude vám bohatě stačit. Navíc se s ním dobře manipuluje, má jednodušší konstrukci a lehce se ovládá. Oproti benzínovým drtičům je také levnější.

Benzín

Benzínovou variantu drtiče vyberte v momentě, kdy potřebujete opravdu výkonné zařízení. Zvládne totiž i silné větve a hodí se všude tam, kde není přístup k elektřině. S větší výkonností se samozřejmě pojí i větší hlučnost benzínového motoru, mohutnější konstrukce a vyšší cena.

Systém drcení

Na výběr z několik možností máte i v případě způsobu drcení.

Rotující nože

První variantou jsou rychle rotující nože. Tento typ je vhodný na tenčí větve a bioodpad. Materiál je do drtiče nutné tlačit a pěchovat. Oproti dalším variantám jsou hlučnější, mají nižší výkon, ale cenově jsou nejpříznivější. 

Válcový systém

Válcový systém větve sám vtáhne a díky zpětnému chodu se také nemůže ucpat. Tyto drtiče si poradí i s většími větvemi a jsou tišší. 

Šnekový mechanismus

Podobně jako předchozí typ, také šnekový mechanismus si vtahuje větve sám. Více se hodí na drcení tvrdého materiálu, s měkčími zbytky z rostlin si neporadí. Spíše je jenom rozžvýká. 

Výkon

Při výběru drtiče si vždy pořiďte zařízení, které má výkon alespoň 2 500 W. Na velmi tenké větve (kolem 2 cm v průměru) by stačila i nižší hodnota, vždy se však hodí mít nějakou rezervu. Aby se přístroj nepřetížil. Hodnota 2 800 W vám vystačí na 4cm větve. Pokud hledáte ještě něco výkonnější, existují drtiče s výkonem 18 000 W a zvládnou zpracovat až 8cm kusy dřeva. 

Přívodní kabel

Délku kabelu nepodceňujte, i když ho můžete nastavit prodlužovačkou. Minimum by měly být 2 metry, když nemáte možnost prodloužení. 

Funkce navíc

Dnešní drtiče mají mnoho doplňků, které práci s ním ulehčují.

Sběrná nádoba

Pokud nechcete po dokončení drcení trávit další čas shrabáváním této drti, porozhlédněte se po modelech, které mají sběrnou nádobu. Kapacita může být různá, na domácí využití postačí takové s objemem 30 až 60 litrů.

Zpětný chod

Zpětný chod se postupně stává běžnou součástí drtičů. V momentě, kdy se větev zasekne, automatická pojistka zařízení vypne a vy máte možnost zapnout zpětný chod a větev vyprostit.

Vyměnitelné nože

Nože se v přístroji se přirozeně časem opotřebí. Když si vyberete model, kde je možné nože vyměnit, nebudete muset kupovat nové zařízení. 

Dovednosti

Zveřejněno

5. 4. 2022