Pečujete o svou myčku správně? Víme, které nádobí do ní rozhodně nepatří

Málokdo disponující myčkou na nádobí, by se rád vracel k ručnímu mytí nádobí. Je to velmi zdlouhavá a nudná práce, ale také během ní spotřebujete mnohem více vody, než kterou použije myčka na jeden program. A aby se nestalo, že vás jedna porucha tohoto zařízení pošle zpátky ke dřezu, je nutné o ni správně pečovat. V dnešním článků si představíme několik tipů, jak se dobře o myčku starat a také na to, které nádobí do ní nikdy nedávat.  

 

Správný program

Každý myčka na nádobí má více programů liší se teplotou vody a délkou mytí. A pokud ji chcete používat tak, abyste zbytečně neutráceli za energii a vodu, je nutné se naučit vybírat správné programy. Panuje totiž představa, že nastavení kratšího programu je automaticky úspornější. To je bohužel všeobecně rozšířený omyl. Čím kratší program, tím více se voda musí ohřát a musí se jí použít více, aby se nádobí za krátkou dobu dobře umylo. Pokud je to tedy možné, vždy volte programy s názvem ECO nebo takové, co myjí delší čas. Trvají sice dlouho, ale jsou mnohem úspornější. Více se o programech dočtete například v tomto článku o výběru nejlepších myček

 

Vkládání nádobí

Ukládání nádobí do myčky by mělo mít také svůj pořádek. Ačkoliv je každá myčka uvnitř trochu jiná, existují pravidla, která platí univerzálně. Hned na začátek je důležité si uvědomit, že nemá cenu myčku přeplňovat. Voda a čistící prostředek se nemusí dostat všude a část nádobí tak zůstane špinavá. Lepší je část nádobí nechat na další cyklus nebo pár kousků umýt ručně. Dále platí, že do spodní části myčky patří těžké kastroly, hrnce, pánve, mísy, prkénka (pokud nejsou ze dřeva) a talíře. Ty se ukládají do roštů na stojato. Do druhého patra patří menší a lehčí věci – hrnky, skleničky, misky, naběračky apod. Příbory mají zpravidla vyhraněný speciální prostor, kam je nutné je dát. Je to buď košíček, nebo vysouvací přihrádka úplně nahoře myčky.

 

 

Co do myčky nedávat

Jak už bylo zmíněno výše, do myčky nepatří dřevěná prkénka. A nejen ta, platí to pro cokoliv dřevěného. Máčení a následné prudké vysušení dřevu nesvědčí. Může nabobtnat, začít se kroutit nebo se rozlomit. Pozor také na nože. Je lepší je do myčky nedávat, protože se v ní lehce otupí. Z druhů nádobí do myčky nepatří to z litiny (může zrezivět), křehké sklo či porcelán, pozlacené nebo postříbřené kousky (zdobení se může smýt) nebo keramika bez kvalitní glazury. Ta by mohla popraskat. Myčka také nesvědčí některým teflonovým pánvím a formám s nelepivým povrchem. Při nákupu těchto výrobků bude vždy uvedena informace, jestli se do myčky hodí či nikoliv. Poslední, na co je dobré dát si pozor, je plast. Ne každý totiž mytí v myčce vydrží. O této možnosti by vás opět měla informovat jejich etiketa během nákupu.

Dovednosti

Zveřejněno

17. 6. 2021