Víte, že v sušičce můžete sušit houby, těstoviny i maso?

,

Sušení je dodnes nejzdravějším způsobem konzervování potravin. Zachováte tak vůni, barvu i chuť jídla na velmi dlouhou dobu. Původní metody sušení na slunci jsou sice již překonané, ale princip zůstává pořád stejný. V dnešním článku vám poradíme, jak vybrat kvalitní sušičku a také představíme, co všechno do ní můžete dát.  

 

Výběr

V dnešní době využívá sušičku potravin stále více lidí. Jsou to zahrádkáři, kteří tak zpracovávají zbytky po sezónně, jsou vyznavači zdravého životního stylu, ale také lidi, kteří mají rádi kvalitní potraviny. Pokud si nejste jisti, jak sušičku vybrat, stačí si zodpovědět několik následujících otázek.

 

Jaké množství potravin budete sušit

Velikost sušiček se určuje podle množství táců, které má. Obecně se tedy rozlišují na menší typy, pro příležitostné uživatele, a mají 4 až 6 táců. Pro příznivce zdravého stylu, zahrádkáře nebo houbaře, kteří budou sušit více a pravidelně, jsou lepší větší modely s 9 až 11 tácy.

 

Hranatou, či kulatou

Ačkoli to tak působí, nejde jen o obyčejnou volbu designu. Každá z nich nejen různě vypadá, ale hlavně suší rozdílně. Liší se totiž v umístění motoru, který generuje teplý vzduch. Kulaté sušičky mají motor na dně, tudíž teplý vzduch stoupá postupně zespodu nahoru. To ale také znamená, že se potraviny nesuší rovnoměrně. Bude tedy nutné občas proházet tácy, abyste nerovnoměrnost trochu srovnali. Tento problém nemusíte řešit u hranatých sušiček. Mají totiž motor umístěný na boku a vzduch proudí po zařízení rovnoměrně.

 

Nerez, nebo plast

Obecně platí, že pokud chcete odolnou sušičku, která dlouho vydrží, vyberte raději tu z nerezu. Naopak s plastem je to komplikovanější a musíte si dát pozor na více věcí. Existují sušičky z velmi kvalitního bytelného plastu, který se nerezu vyrovná. Bohužel existuje i opak. Sušičky z plastu, který sotva vydrží jeden proces sušení. Proto pokud chcete plastovou sušičku, ale chcete, aby vám zároveň dlouho vydržela, pohlídejte si její hmotnost a cenu. Sušičky z nekvalitního plastu budou levnější jiné, budou mít na první pohled horší zpracování a budou velmi lehké. Kvalitní plastové sušičky stojí zpravidla kolem 5 000 Kč a na první pohled jsou bytelné.

 

Na jaké potraviny sušičku máte

Každá potravina vyžaduje jinou teplotu na sušení. Některým postačí teplota 30 °C, jiné se vám neusuší pod 70 °C. Nikdy si tedy nekupujte sušičku, která vám neumožní regulovat teplotu alespoň v tomto rozpětí. Zároveň volte ideálně takovou, která má časovač. Stejně jako teplotu, potřebují potraviny různou dobu na usušení.

 

 

Co všechno sušička usuší

Nejčastěji je sušeno ovoce. Do stejného zařízení můžete vložit zeleninu, houby, bylinky nebo také maso. Stačí zvolit správnou teplotu a používat vždy jen zralé plody, bez plísní nebo jakéhokoliv poškození.

Některé druhy ovoce (především hrušky, meruňky a jablka) mohou během sušení zhnědnout. Pokud chcete tomuto nevítanému efektu zabránit, namočte nakrájené ovoce ještě před sušením do čtvrt litru vody se lžící citronové šťávy. Tato metoda hnědnutí úspěšně zabrání. Ovoce s peckou vždy před sušením vypeckujte.

Pokud plánujete sušit maso, hodí se k tomu většina druhů – hovězí, ryby, drůbež a zvěřina. Dávejte přednost libovému masu. Před sušením ho dejte na nějakou dobu do mrazáku – bude se vám lépe krájet. Nesušte plátky tenčí než půl centimetru. Dejte si pozor také na to, jak maso nakrájíte. Protože směr krájení ovlivní jeho tuhost. Nakrájíte-li ho přes vlákna, bude tuhé, pokud po vláknech bude křehké a jemné. Nebojte se je ani před sušením naložit do marinády nebo soli. Zpravidla stráví maso v sušičce 4 až 6 hodin, ryby až 16 hodin.  

Nejlepší sušičky

Guzzanti GZ 507 recenze

Gorenje FDK 20 recenze

Gallet DES 121 recenze

Eta Vital Air II 2302 90000 recenze

Concept SO 2050 recenze

Dovednosti

Zveřejněno

20. 6. 2021