Podívaná kdekoliv: Jak vybrat mini projektor

Mini projektory se od svých klasických protějšků liší především svou velikostí. Jsou menší, tudíž i kompaktnější. Hodí se tedy na cesty nebo jako projektor pro více místností (např. ve firmách). V dnešním článku se podíváme na parametry, které je dobré si při nákupu mini projektoru ohlídat. 

 

Rozlišení a poměr stran

U mini projektorů, jako všude jinde, platí, že čím vyšší rozlišení má, tím lepší obraz může poskytnout. Obecně se doporučuje pohlídat si, aby nové zařízení mělo rozlišení alespoň WXGA což je 1280 x 800 pixelů. U úplně nejmenších modelů, vhodných na cesty, je nejvyšší možné rozlišení zpravidla 854 x 480 pixelů neboli FWVGA. Seženete i levnější modely, které budou mít nižší rozlišení.

Mini projektory se zpravidla využívají na prezentace a tomu je přizpůsoben poměr stran. Většina modelů se vyrábí s poměrem 5:4, 4:3 nebo 16:10. Pokud ale budete mít projektor hlavně na sledování filmů, vyberte si takový, který bude mít poměr stran 16:9.

 

Svítivost

Svítivosti se také může říkat světelný tok a její jednotkou jsou lumeny (lm). Tento údaj jednoduše udává, jak intenzivně bude mini projektor svítit. Svítivost proto vybírejte podle toho, v jakém prostředí bude zařízení umístěno. Zároveň je nutné počítat s tím, že mini projektory mají vždy nižší světelný tok než ostatní typy. Vyrábějí se tři typy mini projektorů. Ty, které mají svítivost do 1 000 lm a jsou vhodné na promítání v tmavých místnostech. Další mají svítivost mezi 1 000 až 3 000 lm. Takové projektory se hodí i jen do částečně zatemněných místností. Nejlepší modely mají světelný tok nad 3 000 lm a zvládnou promítat za denního světla. 

 

Technologie promítání

Existují DLP a LCD projektory a cenově jsou obě technologie srovnatelné. DLP projektory mají lepší reprodukci černé barvy a nemusíte ho čistit od prachu. Mohou mít buď halogenovou lampu, nebo LED diodu. Projektory s halogenovou lampou mají větší rozměry, vyšší svítivost a také větší spotřebu než modely s LED diodou. LCD projektory na druhou stranu lépe reprodukují barvy (kromě černé). Jsou však náročnější na údržbu a mají nižší kontrast.

 

Dovednosti

Zveřejněno

1. 5. 2021