Podle čeho si vybrat kuchyňský robot, aby dobře sloužil

Kuchyňský robot je všestranný pomocník. Je to ten jeden pár rukou, který vám občas při vaření či pečení chybí. Práci také nejen zrychlí, ale také zpříjemní. Při jeho výběru buďte ale pečlivý – vždy si důkladně prostudujte, jaké mají jednotlivé modely parametry. V článku si ukážeme, jaké jsou mezi přístroji rozdíly, které funkce musí dobrý robot mít a také na to, v čem se liší ty levnější od dražších. 

Na začátek je si důležité ujasnit, že existují dva hlavní druhy robotů. Prvnímu se říká food processor. Vzhledem připomíná multifunkční ruční mixér. Je vybaven vyměnitelnými nástavci a uzavíratelnou nádobou. Jeho hlavní výhodou je nízká hmotnost, ale musíte počítat s vyšší hlučností. Hodí se na krájení, mixování, strouhání a další. Druhým typem je planetární robot. Ty mají sklopné rameno, na které se připevňují nástavce, háky, metly, a odnímatelnou nádobu. Díky planetárnímu systému nástavce při otáčení přesně kopírují okraje nádoby a zároveň se otáčí také kolem své osy. To zaručuje perfektní zpracování ingrediencí, promíchání krémů nebo vyhnětení těsta. Obecně lze říci, že planetární kuchyňský robot je vhodnější na pečení. 

Dále se budeme bavit o planetárních kuchyňských robotech.

Zkontrolujte hodnotu příkonu

Důležitým ukazatelem kvality je hodnota příkonu. Proto ji vždy zkontrolujte jako první. Platí, že čím vyšší příkon, tím lepší. Nejslabší modely (s příkonem nižším než 650 W) vymíchají lehká těsta, vyšlehají bílky a krémy. Ale jakékoliv tužší těsto (např. chlebové) nebo mleté maso v něm nepřipravíte. Robot to neutáhne a přehřeje se.

Nejlepší jsou modely s příkonem okolo 1 000 W. Nejenže si poradí s tvrdšími ingrediencemi, ale také zvládnou několik dávek těsta těsně po sobě. Robot s příkonem přes 1 400 W je už profesionální pomocník, který se hodí pro ty, kdo velmi často připravují velké množství pokrmů.

Váha a materiál

Nikdy před nákupem nezapomeňte zohlednit, kam robota umístíte. Pokud vám bude trvale stát na lince, nemusíte nic řešit, ale jestliže ho budete ukládat na polici nebo do skříňky, myslete na hmotnost přístroje. Některé celokovové modely mohou mít až dvacet kilo a s těmi už budete manipulovat velmi obtížně. 

Váha závisí na materiálu, ze kterého robot je. Ty plastové jsou lehčí, ale zato méně odolné a kvalitní. Čím více bude robot z kovu, tím déle vydrží, ale bude také dražší a těžší. Pozor si dejte i na to, z čeho jsou vnitřní převody. Zde se vyplatí investovat do těch kovových.

Funkce

Každý kuchyňský robot musí umět míchat, hníst, šlehat, mixovat a krájet. Existuje ale další nástavce, které rozšíří možnosti toho, co zvládne. Mohou být buď k dokoupení, nebo součástí balení. Druhá varianta je samozřejmě levnější. Se správným nástavcem tak robota proměníte v mlýnek na maso, lis na ovoce/ zeleninu, odšťavňovač, zmrzlinovač, strojek na těstoviny a další.

Další tipy

Každý robot musí mít bezpečností prvky. Základem je pojistka proti přehřátí a protiskluzové nožičky. V případě, že máte děti, pohlídejte si, aby měl také dětskou pojistku.

Nečekaně velkým problémem se může stát délka šňůry, zvlášť když bude příliš krátká. Podle toho, jak máte kuchyni poskládanou, vždy délku šňůry zohledněte, aby se vám ji podařilo zapojit do zásuvky.

Modely robotů se od sebe liší také množstvím rychlostních stupňů. Ty levnější budou mít 3 až 4 stupně, ty dražší až 10. Některé modely mohou mít také tzv. pulzní spínač. Díky němu přístroj pracuje v krátkém čase na maximální výkon.

Nejlepší modely dle recenzí uživatelů

Kenwood KWL 90.244 SL recenze

Bosch MUM4880 recenze

Kenwood KVL 8320S recenze

Bosch MUM 55761 recenze

ETA VITAL II 0028 90092 recenze

 

Dovednosti

Zveřejněno

31. 7. 2022