Podvodníci na internetu. Jak se jim bránit?

,

Podvodníci na internetu jsou neuvěřitelně vynalézaví. Stále vymýšlejí nové triky jak oklamat lidi na sociálních sítích, pomocí e-mailů nebo provokativních reklam. V reálném světě na vás číhá řada filutů, kteří by se rádi obohatili na váš úkor. Proto buďte při práci na počítači opatrní a dodržujte základní pravidla.

Jaké fígle nejčastěji podvodníci používají?

Phishingový útok

Phishing je název pro takový způsob podvodu, který má za cíl získat vaše osobní údaje, například hesla k bankovnímu účtu nebo čísla platebních karet. Může se jednat i o jiné služby, jako jsou třeba e-mailové účty. Phishing poznáte podle některých typických prvků. Útočníci vytvářejí tlak a zastrašují. Příkladen může být email, který vypadá stejně jako sdělení od vaší banky, kde jste vyzváni k odeslání údajů o vaší platební kartě – číslem, dobou platnosti a CCV kódem. Většinou je ve zprávě napsáno, že v bance došlo k bezpečnostnímu problému a pokud neposkytnete požadované údaje do určité doby, bude váš účet z bezpečnostních důvodů zablokován a k odblokování se budete muset dostavit na pobočku banky. Někteří lidé při takové představě, že budou muset strávit čas čekáním někde na pobočce tyto údaje poskytnou. Pamatujte si, že banky po vás nikdy nebudou žádat vyplnění osobních a přístupových údajů e-mailem. V žádném případě tedy na podobné výzvy nereagujte. Pokud jste na pochybách, volejte vaši banku, kde si můžete vše ověřit.
Dalším útokem mohou být napodobeniny stránek nějaké služby. Po kliknutí na podvodný odkaz se vám nejčastěji zobrazí pouze kolonky pro zadání citlivých údajů. Varováním by mělo být změněné URL a neexistence zabezpečeného připojení HTTPS. V praxi se tak setkáte s názvy jako www.nejaka-hacknuta-domena.com/nazev_vasi_banky. Do svého účtu se vždy přihlašujte pouze přes oficiální internetové bankovnictví se zabezpečeným protokolem HTTPS.

Malware

Dalším cílem útočníků je nahrát do počítače obětí škodlivý kód. Tyto spamy obsahují přiložený zip soubor, který obsahuje spustitelný soubor a ten vede k zavirování počítače. Následně pak může dojít k finančním ztrátám z účtu uživatele. Většinou se jedná o e-maily, které se tváří jako informace o zaslání balíku, nebo informace o neuhrazené pohledávce.
Malvere můžete chytit i navštívením speciálně upravené stránky. Na tu se můžete dostat i při návštěvě běžné webové stránky, kterou útočníci napadli. Útočníci používají záplatované díry a spoléhají na neznalost a pohodlnost uživatelů. Proto je důležité instalovat nejnovější aktualizace nejen pro operační systém, ale i pro ostatní používaný software. Při pravidelné aktualizaci výrazně minimalizujete riziko úspěšného útoku na váš počítač.

Útoky přes zprávy na Facebooku

Podvodníci se dokáží nabourat do facebookového profilu a jeho jménem pak rozesílat lidem, které má v přátelích zprávy. Ta může mít podobu, že dotyčný zůstal okradený v zahraničí a prosí o zaslání finanční částky na cestu zpět. Dalším případem může být pomoc, kdy „přítel“ žádá o přeposlání kódu z mobilního telefonu. Kódy většinou slouží k zaplacení zboží nebo kuponů. Pokud vám tedy podobná zpráva přijde, zavolejte dotyčnému na mobil a zeptejte se ho, zda ji opravdu poslal on. Nikdy nikomu nikam nepište soukromé údaje o svém kontu ani kartě, nikdy nepřeposílejte autorizační SMS a nikdy nic nevyplňujte na neznámé platební bráně!
Jsou i aplikace, které vám slibují různé vychytávky jako například změnu barvy Facebooku. Většinou vám přijde odkaz přes osobní komunikaci, nebo na ní narazíte ve statusu vašich přátel. V případě úspěšného útoku napadená aplikace pak dokáže přidat reklamu na zeď napadeného uživatele. Často se také přes soukromé zprávy infiltrují k dalším uživatelům v jeho kontaktech.
Útočníci parazitují na lidské zvědavosti a touze po senzacích. Často zneužívají různé sportovní události, nebo tragédie. Nabádají na kliknutí videa, které ani neexistuje. Naopak kliknutím na video jste požádáni o vyplnění dotazníku a nabídce instalace aktualizace pro přehrávač, který obsahuje virus.

Nigerijské dopisy

Klasickým podvodem jsou tzv. Nigerijské dopisy. Tento druh podvodu byl známý už před masivním rozšířením Internetu, který byl provozován pomocí klasických dopisů nebo faxu. Příjemce bývá osloven jako dědic obrovského majetku nebo je požádán o pomoc při jeho převodu majetku z exotické země. Za to mu je slíbená vysoká odměna ve výši několika procent z celkové částky. Podvodníci také zneužívají různá neštěstí nebo přírodní katastrofy k chycení dalších obětí. Spoléhají na soucit s oběťmi různých přírodních katastrof a odkazují na charitativní účely. Pokud náhodou otevřete podezřelý e-mail, tak na něj neodpovídejte.

Podezřelé zprávy

Pokud obdržíte zprávu s požadavkem na poskytnutí vašich údajů, podezřele výhodnou nabídkou, s žádostí o pomoc, nebo s přiloženým souborem vše si nejprve v klidu rozmyslete. Neotvírejte e-maily s podezřelým předmětem. Neklikejte na žádné odkazy ve zprávě. Mohlo by dojít k instalaci škodlivého softwaru.

Videozáznam – Jak nenaletět internetovým podvodníkům

Dovednosti

Zveřejněno

14. 4. 2020