Poradíme s výběrem vinotéky. Jak vybrat tu pravou

Nákup vinotéky je dobré vždycky dobře promyslet. Zauvažovat o tom, kam ji budete chtít umístit, jak má být asi velká a také nad tím, kolik zón v ní budete chtít mít. Existuje doopravdy mnoho parametrů, které je třeba vzít do úvahy a my se v dnešním článku na ty nejdůležitější zaměříme. Abyste si vybrali takovou vinotéku, která vám bude ve všech ohledech vyhovovat.

Ještě před nákupem je dobré si uvědomit několik věcí. Především to, jestli budete chtít vinotéku zabudovat do kuchyňské linky, nebo budete chtít volně stojící. Také se pokuste odhadnout, kolik lahví budete chtít průměrně skladovat a podle toho vybírejte kapacitu. S tím souvisí i to, jestli budete skladovat jeden druh vína, nebo více – pokud více, kupte vinotéku s více zónami. A vzhledem k tomu, že vinotéka musí být neustále zapojená do elektřiny, věnujte při nákupu pozornost energetické třídě.

 

Kapacita

Velikost vinotéky se zpravidla udává v počtu lahví, které se do ní vejdou. Existují malé vinotéky, do kterých se vejde maximálně osm lahví. Jsou tedy do domácností, kde se víno pije spíše příležitostně. Do středně velkých vinoték se vejde několik desítek lahví. Hodí se tedy už nejen do domácností, ale i do restaurací a barů. Vinotéky nejvyšší třídy pojmou klidně dvě stě a více lahví. 

 

Počet zón

Požadovaný počet zón odvozujte od toho, kolik druhů vína plánujete skladovat. Různé druhy zpravidla vyžadují jinou teplotu. Vyrábějí se jednozónové, dvouzónové a vícezónové vinotéky. U vícezónových vinoték můžete vybírat z modelů, které mají tři nebo šest zón a můžete v nich uskladnit odpovídající množství druhů vín. Existují ale ještě vinotéky bez oddělených zón – jejich teplota se od shora dolu snižuje. Nahoru tedy můžete umístit vína, která chladit nepotřebují a dolů naopak ty, které to vyžadují.

 

Umístění

U jakéhokoliv druhu vinoték je důležité umístění. Vždy ji postavte tam, kde na ni nebudou dopadat přímé sluneční paprsky. Ty nejen znehodnocují víno, ale také vinotéku zbytečně zahřívají a zvyšují se tak i náklady. V případě vestavěného spotřebiče, ho umístěte, co nejdále od trouby a varné desky. Opět by to vinotéku zbytečně zahřívalo. V případě volně stojících vinoték platí to samé – dejte ji daleko od krbu a topení. 

 

 

Hmotnost

Parametr hmotnosti je nutné vzít do úvahy v momentě, kdy plánujete umístit vinotéku na jiný kus nábytku. Vezměte tedy v potaz nosnost a porovnejte ji s vahou nové vinotéky. Nezapomeňte do celkové hmotnosti připočítat i přibližnou váhu uskladněných vín. 

 

Spotřeba energie

Vinotéka bude zapnutá 24 hodin denně. Proto je třeba při nákupu věnovat pozornost její spotřebě energie. Výši provozních nákladů nastíní energetický štítek umístěný na každém spotřebiči. Poohlédněte se především po údaji o energetické třídě. Nejúspornější vinotéky ponesou označení písmenem A a naopak nejvíce energie spotřebuje vinotéka s písmenem G.

 

Užitečné funkce

Některé vinotéky můžou mít další zajímavé funkce a doplňky. Ty především zlehčují manipulaci s vinotékou a poskytují vyšší uživatelský komfort.

 

LED displej

Přehledně vám zobrazí aktuální teplotu, vlhkost a další informace.

UV filtr

Víno nejvíce znehodnocují sluneční paprsky. Proto se některé vinotéky vyrábějí se zabudovaným UV filtrem ve skleněné výplni dveří. Proto, i když jsou dvířka průhledná, víno bude chráněno.

Antibakteriální ochrana

Odstraňuje všechny nežádoucí bakterie uvnitř vinotéky. 

Zámek

Některé vinotéky je možné zamknout. To se hodí především v domácnostech s malými dětmi.

Airfreshfilter

Tato funkce neutralizuje všechny nežádoucí pachy uvnitř vinotéky.

Dovednosti

Zveřejněno

21. 4. 2021