Průvodce výběrem mikrovlnné trouby. Jak vybrat tu nejlepší

Mikrovlnná trouba si díky své praktičnosti získala velkou popularitu. Navíc dnešní mikrovlnky toho zvládnou více než jen ohřát jídlo. Než si však nové zařízení pořídíte, je dobré se seznámit s některými specifiky, abyste vybrali takové, které vám bude vyhovovat. 

Ještě než se začnete zaobírat konkrétními parametry ideální mikrovlnky, rozhodněte se, kde bude nové zařízení stát. Existují totiž dva typy.

Volně stojící

Volně stojící mikrovlnku jednoduše umístíte i do již zařízené kuchyně. Stačí ji postavit na linku nebo na skříňku a zapojit do zdi. Pokud se pro toto umístění rozhodnete, budete mít ještě na výběr ze dvou typů provedení – s plastovým nebo kovovým krytem. Plastové modely jsou levnější, na druhou stranu ty kovové jsou odolnější a také elegantnější. Záleží na vašich preferencích.

Vestavná

Vestavná mikrovlnná trouba mnohem lépe zapadne do vybavení kuchyně. Může být dokonce neviditelná. Je třeba s ní ale počítat už při zařizování – musíte ji umístit, tak aby měla dostatečný prostor na ventilaci.

Jakmile rozhodnete o umístění mikrovlnky, je načase přemýšlet o dalších parametrech.

Velikost a kapacita

Při nákupu vždy zvažte, jak velkou mikrovlnku potřebujete. Ačkoliv se to tak nemusí zdát, větší rozměry nemusí znamenat hned lepší zařízení. Zvlášť pokud žijete sami, nebo je vaše domácnost menší, je velká mikrovlnka zbytečná. Akorát zabere hodně místa, který byste mohli využít lépe.

Nejčastějším objemem je 20 až 30 litrů. Při přípravě jídla pro jednu osobu bohatě postačí nejnižší hodnota rozmezí. Po větším objemu sáhněte jen v případě, že plánujete připravovat jídlo pro hodně lidí nebo často vaříte v páře. Třiceti litrové mikrovlnné trouby se používají zpravidla v restauracích nebo barech. Do domácností se příliš nehodí.

Výkon

Při výběru nového zařízení vždy věnujte pozornost jejímu výkonu. Je to parametr přímo určující efektivitu mikrovlnky. Ty s vyšším výkonem zahřejí pokrm rychleji než slabší model. Platí úměrnost, že čím dražší mikrovlnka, tím je také výkonnější. Snadno můžete fungovat s výkonem 700 W, doporučuje se však nejít pod hranici 1 000 W.

Když nechcete jen ohřívat

V moderních mikrovlnkách už nemusíte jídlo jen ohřívat. Můžete ho v nich snadno také připravit. Pokud o něco takového stojíte, mělo by vaše nové zařízení obsahovat následující dvě funkce.

Horký vzduch

Bez horkého vzduchu není možné mluvit o skutečném pečení. V případě, že si pořídíte mikrovlnnou troubu s touto funkcí, bude při pečení kolem jídla cirkulovat horký vzduch. Díky němu bude vše propečeno rovnoměrně.

Gril

Někteří výrobci přidávají do svých mikrovlnek také funkci grilu. Zařízení se tak stává ještě více všestranné. Takto vybavené zařízení má v sobě zpravidla speciální keramický podtácek, který jídlo propeče i zespoda.

Nejlepší modely dle recenzí uživatelů

SENCOR SMW 1717WH recenze

Samsung F300G MS23F301TAS recenze

SENCOR SMW 1817BK recenze

Mora MT 120 W recenze

LG MH6535GIS recenze

Dovednosti

Zveřejněno

17. 4. 2022