Rozhodující parametry při výběru sekačky

Při výběru nové sekačky je důležité vzít do úvahy hned několik parametrů tak, abyste zvolili model, který vám bude vyhovovat. Nelze proto jednoznačně říct, jestli je některá lepší než jiná. V článku si představíme nejdůležitější funkce, na které se zaměřit.

Druh pohonu

Jako první si při výběru sekačky ujasněte, jaký pohon by měla mít. Na výběr je ze tří možností a každá má své výhody i nevýhody.

Elektrická sekačka

Elektrická sekačka se více hodí na menší zahrady. Elektřinu jim totiž dodává přívodní kabel, jehož délka může být limitující. Před nákupem si ověřte, zda délka kabelu pokryje celý sekaný prostor.

Benzínová sekačka

Naopak benzínová sekačka dokáže posekat větší plochy a klidně se složitějším terénem. Mívají mnohem robustnější konstrukci, proto si poradí i s vyšší trávou a není moc věcí, které by nevydržela. Od nákupu může někoho ohradit vyšší pořizovací cena a náklady na údržbu. Navíc je benzínový motor dost těžký. 

Akumulátorová sekačka

Popularita tohoto druhu sekaček v poslední době stoupá. Jejich cena je vyšší než elektrických, ale naprosto odpadá nutnost hlídat kabel. Navíc je oproti ostatním mnohem tišší. Někteří výrobci navíc umožňují, že jeden akumulátorový pohon můžete umístit do více jejich zařízení.

Záběr nožů

Záběr nožů sekaček vybírejte podle toho, jak velkou zahradu máte. Do 200 m² stačí záběr 32 cm. U zahrad, které mají okolo 500 m² se doporučuje záběr 40 až 45 cm. Nad 1000 m²to musí být už 45 – 53 cm.

Typ konstrukce

Nejčastěji jsou sekačky bubnové, rotační nebo vřetenové.

Bubnové sekačky dnes už nejsou tak běžné, setkáte se s nimi zpravidla jen na vesnicích. Jsou uzpůsobené k sečení vysoké trávy a poradí si i s hůře dostupnými částmi pozemku. Nože, které sekají trávu, se nacházejí na dolní části rotujícího bubnu.

Na druhou stranu rotační sekačka je nejběžněji k vidění. Stébla seká horizontálně umístěný nůž, který za chodu rotuje. 

Nejvíce se liší vřetenová sekačka. Především tím, že trávu neseká, ale stříhá. Hodí se tak pro lidi, kteří při sekání upřednostňují kvalitu před kvantitou. Při jejím použití se totiž neroztřepí konce listů a trávník je tak zdravější.

Doporučené modely dle recenzí uživatelů

Riwall PRO RALM 3820 set recenze

Fieldmann FZR 2021-E + náhradní nůž recenze

FIELDMANN FZR 2028-E + nůž FZR 9028 recenze

Riwall PRO RALM 4640SPi recenze

Makita DLM432PT2 recenze

Dovednosti

Zveřejněno

27. 5. 2022