Udělejte si jarní úklid jednodušší, pořiďte si vysokotlaký čistič

,

S příchodem jara souvisí i údržba věcí všeho druhu. Skvělým pomocníkem na úklid venku je tlaková myčka. Tlakovou myčku, neboli vapku oceníte při mnoha činnostech kolem domu a zahrady. Je jedním z nejúčinnějších pomocníků při čištění téměř jakéhokoli špinavého povrchu. Na co se zaměřit při jejím výběru a proč by tento pomocník neměl chybět ani ve vaší domácnosti?

Jak vybrat tlakovou myčku?

Vysokotlaké čističe se připojí ke zdroji vody. Voda putuje do vysokotlakého čerpadla, které zmnohonásobí její tlak. Natlakovaná voda je vypouštěna tryskou a její paprsek odstraní hravě nánosy nečistot. Všechny tlakové myčky fungují na stejném principu. Trh nabízí nepřeberné množství typů a variant, jednotlivé modely se však od sebe liší příkonem, účinností čištění a dalšími parametry.

Vysokotlaký čistič versus zahradní hadice

Zahradní hadice také dokáže odstranit nečistoty, ale s menší efektivitou a větší námahou než vapka. Tlaková myčka nejen, že usnadní práci a šetří vám čas, ale ušetříte i za vodu, spotřeba vody je až o 80 % menší než při použití zahradní hadice.
S pomocí vapky snadno umyjete auto, zablácené kolo, zahradní nářadí a nábytek, nebo dlaždice na terase. Můžete ji použít i čištění fasády nebo plotu. Udržováním zařízení v čistotě prodlužujete jeho životnost. Vysokotlaký čistič vám ušetří spoustu peněz a starostí.

Jaký vysokotlaký čistič vybrat na domácí čištění?

Při výběru vysokotlakového čističe hraje nejdůležitější roli tlak a průtok vody. Čím vyšší tlak, tím bude čištění účinnější. A čím větší průtok, tím bude práce rychlejší. Před výběrem si ujasněte, k čemu všemu budete vysokotlaký čistič využívat.

Základní model

Tyto tlakové myčky nabízí tlak 100–120 barů. Postačí na čištění kol, nečistot kolem domu, zahradní techniky a zahradního nábytku. Mají kratší hadici a v základní výbavě obvykle naleznete jen jeden nástavec. Jejich výhodou je malá velikost a hmotnost.
Pokud budete stroj používat často, zaměřte se na model vyšší třídy. Levné modely často nelze později doplnit o příslušenství, a ani o další funkce.

Střední model

Tyto modely mají většinou 110–140 barů, takže čistí mnohem důkladněji a rychleji. Hodí se především na mytí auta, nebo na terasy. V základní výbavě mají nádobku na čistící prostředky a více trysek a příslušenství, například kartáč na dlažbu a autokartáč. Některé modely střední třídy nabízejí naviják na hadici.

Nejvyšší model

Výkonné modely tlakových myček mají nad 140 barů. Jsou vhodné na velké plochy. V základní výbavě mají nádobku na čistící prostředky, mnoho různých kartáčů a trysek. Tyto modely mají dlouhé hadice s navijákem.

Průtok

Síla proudu vody odpovídá nejen samotnému výkonu motoru, ale také průměru trysky. Je vždy lepší, pokud jde průtok regulovat a tím měnit tlak, který voda vyvíjí na čištěnou plochu, například při čištění auta, aby nedošlo pod příliš vysokým tlakem vody k poškození laku auta. Hranice mezi hobby a profesionálními vysokotlakými čističi se nachází okolo průtoku 400 l/hod. Modely s vyšším průtokem jsou vhodné k mytí velkých ploch nad 100m². Výkoné a profesionální wapky dosahují průtoku až 1000l/hod.

Vysokotlaké čističe s ohřevem

Vysokotlaké čističe se dělí na modely s ohřevem a bez ohřevu. Funkci ohřevu nabízí především profesionální modely. Některé hobby modely lze připojit na zdroj teplé vody, do teploty 50 °C. Užití teplé vody při práci vede k vyšší efektivitě čištění.

Mytí se saponátem

Při výběru tlakového čističe byste měli zvážit i funkci, možnosti použití saponátu. Saponáty zintenzivní čištění, využijete je například při mytí auta, motocyklu či mastných ploch. U levnějších strojů je nádobka se saponátem samostatná a s myčkou ji propojíte skrze hadičku, stroje vyšší třídy mají nádobu integrovanou.
Používejte pouze speciální čističe pro vysokotlaké myčky. Saponáty nezničí materiály čerpadel a jejich užitím zaručíte, že váš stroj bud dlouho sloužit.

Příslušenství

K tlakovým čističům existuje velké množství různých příslušenství, která rozšiřují základní funkce myčky Vysokotlaké čističe lze doplnit o nástavce a trysky, hadice a spojky i další specializované příslušenství a čisticí prostředky, které zkvalitní proces čištění.

Stále váháte? Věřte, že vysokotlaký čistič je investicí, které nebudete v budoucnu litovat.

Nejprodávanější vysokotlaké čističe podle Heureky

 

Dovednosti

Zveřejněno

3. 2. 2021