Vlhkost vzduchu může neblaze ovlivnit vaše zdraví. Chraňte sebe i svou rodinu

Vysoká vlhkost v bytech či sklepech je častějším problémem, než by se mohlo zdát. Také by se ale měl co nejdříve řešit. Dlouhodobá vlhkost může totiž vést ke vzniku plísní, které jsou zdraví nebezpečné, ale také může poškodit stavební materiál. Vypořádat se s ní přitom není nemožné. V článku si ukážeme nejúčinnější metodu. 

Nejlepším neinvazivním způsobem, jak se s vlhkostí v místnosti poradit je pomocí elektrického odvlhčovače vzduchu.

Kam se odvlhčovače hodí

Odvlhčovače jsou vhodné do prostředí, kde se vlhkost tvoří lidskou činností (vaření, praní či sušení prádla), do prostorů nepravidelně vytápěných (chaty, chalupy) nebo tam, kde vlhkost pravidelně kolísá (bazény, fitness centra, prádelny apod.).

Druhy odvlhčovačů

Existují dvě hlavní kategorie odvlhčovačů: domácí a profesionální. Ty domácí jsou menší, lehčí, designově propracovanější a hlavně mají menší spotřebu. Důležité je také to, že mají příjemné uživatelské rozhraní. Oproti tomu ty profesionální jsou určeny k vysoušení novostaveb, průmyslových hal nebo třeba prostorů zasažených povodněmi. Jsou mnohem větší s robustní ocelovou konstrukcí, mají vyšší výkon i spotřebu a také jsou často vybaveny počítadlem provozních hodin.

Technologie

Odvlhčovače lze dělit také podle použité technologie. Prvním druhem je kondenzační vysoušeč. Ten má uvnitř sebe kompresor s chladivem, díky kterému se nasáty vlhký vzduch ochladí pod teplotu rosného bodu a dojde tak k přeměně zpět na kapičky vody. Ty stečou do nádoby umístěné v odvlhčovači. Platí, že je účinnější než absorpční vysoušeč a je také levnější. Problémem jsou ale nižší teploty – při nich se jeho účinnost snižuje.

Druhým typem je zmiňovaný absorpční vysoušeč. Ten má uvnitř sebe tzv. absorbent, který vzdušnou vlhkost pohlcuje. Oproti kondenzačnímu je mnohem méně výkonný a absorbent musíte pravidelně vyměňovat. Časem totiž ztrácí schopnost vlhkost pohlcovat. Na druhou stranu nespotřebovává téměř žádnou elektřinu.

Posledním druhem je adsorpční odvlhčovač. Ten má v sobě pevnou látku (adsorbent), která na sebe váže vlhkost a sráží ji na kapičky vody. Ty pak stékají do zásobníku. Tento druh je o něco dražší než kondenzační a hodí se více do prostorů málo nebo nepravidelně vytápěných.

Další užitečné funkce

Moderní odvlhčovače mají mnoho dalších užitečných funkcí. Kromě snižování vlhkosti ji dokáží udržovat na zvolené hodnotě. To znamená, že pokud vlhkost stoupne, odvlhčovač to pozná a sám se zapne. Některé modely také zlepšují cirkulaci vzduchu. Mají v sobě totiž zabudovaný ventilátor, kterým prohánějí vzduch přes kompresor. Tím nejen zlepší vzduch v místnosti, ale také mohou pomoci se sušením prádla.

Doporučené modely dle recenzí uživatelů

TrueLife DH5 Touch recenze

Siguro DH-B200W Platypus recenze

Siguro DH-C300W recenze

Rohnson R-91110 True Ion & Air Purifier recenze

Rohnson R-9920 Genius WiFi recenze

 

Dovednosti

Zveřejněno

11. 10. 2022