Vše o PlayStation Portal

Nové přenosné zařízení od Sony s názvem PlayStation Portable, které navazuje na tradici handheldů PSP a PS Vita, vyjde přibližně v polovině listopadu (u nás pravděpodobně s menším zpožděním) a umožní hrát všechny PS5 hry. Nejedná se ale o konkurenci pro Switch nebo Steam Deck. Bude na něm totiž možné hrát pouze ty tituly, které máte už nainstalované na PS5. Všechny dostupné informace o novém handheldu najdete shrnuté v článku níže. 

Jak už bylo řečeno, handhendl poprvé vyjde v polovině listopadu. To platí pro země jako USA, Velká Británie, Německo, Francie a další. Česká republika se v současnosti na tomto seznamu nenachází. Proto je jeho přesné vydání u nás nejasné. To samé platí i pro Slovensko. Za zařízení zaplatíte 200 až 220 Eur. Cena v korunách nebyla také ještě oznámena. Odhadem (s přihlédnutím k obvyklým přirážkám jako je clo a DPH) bude Portal stát okolo 5 000 Kč.

Jak bude PlayStation Portal fungovat?

PlayStation Portal nebude klasický handheld jako PlayStation Portable nebo PlayStation Vita. Jedná se totiž o zobrazovací zařízení, na kterém budete moci streamovat hry z PlayStation 5 pomocí funkce Remote Play. K tomu, aby Portal fungoval, tedy potřebujete PS5.

Funkce Remote Play není novinkou. Objevila se už na konzoli PS4. V podstatě umožňuje streamovat hry z konzole na PC nebo na zařízení s Androidem/ iOS, které je připojeno k internetu. Novinkou PS Portal by měla být především kompatibilita. Zařízení je možné použít pouze na streamování, proto by se neměly vyskytovat žádné technické problémy spojené s kompatibilitou. Portal bude mít navíc stejné ovládací prvky jako DualSense ovladač – přechod z hraní na PS5 na Portal by měl být plynulý a příjemný.

Klíčovým prvkem je, že Portal budete moci použít i mimo domov. Situací, ve kterých byste doma nemohli hrát přímo na PS5 a na velké obrazovce, je málo. Streamovat hry přes Remote Play můžete odkudkoliv, pokud máte dostatečně silné připojení a zároveň i váš PS5 je připojen k síti a je zapnutý či v režimu spánku.

Hry

PlayStation Portal musíte propojit s PS5, proto na něm budete moci streamovat všechny hry určené právě pro PS5 (které máte na konzoli nahrané). Vyjímkou jsou hry určené pro virtuální realitu PS VR a PS VR2.

Hardwarové specifikace

Handhandl od Sony bude mít velký displej s 8palcovou úhlopříčkou, rozlišení 1080p tedy Full HD a obnovovací frekvencí 60 Hz. Zatím to vypadá, že displej nebude dotykový po celé ploše, ale pouze po stranách analogových páček. Fungovat má jako touchpad z DualSense ovladače. Informace o výdrži baterie Portalu zatím nebyla zveřejněna. Na horní straně najdete USB-C vstup pro nabíjení a 3,5 mm jack pro připojení sluchátek. Zařízení ale neobsahuje Bluetooth. Bezdrátová sluchátka můžete připojit pomocí nové technologie PlayStation Link. Tuto technologii zatím ale neobsahuje mnoho sluchátek – jedná se pouze o Pulse Elite přes hlavu a špuntová Pulse Explore. PlayStation Link má být ale brzy dostupný i dalším výrobcům. Než zařízení vyjde, pravděpodobně se objeví i další sluchátka, které bude možné připojit.

Dovednosti

Zveřejněno

19. 9. 2023