Vyberte sluchátka na míru přímo pro Vás – Přehledné srovnání

,

Dopřejte si kvalitní poslech hudby. Díky rozmanitému výběru sluchátek si hudbu můžete pustit prakticky kdykoliv a kdekoliv. Účelem sluchátek je zajišťovat co možná nejkvalitnější reprodukci zvuku.

Jak tedy vybrat ta pravá sluchátka?

Záleží hlavně na tom, k jakému účelu budete sluchátka nejčastěji využívat. V nabídce najdete sluchátka pro domácí poslech, na sport i cestování.
Sluchátka se liší zejména konstrukcí, provedením, kvalitou hudební reprodukce a výbavou.
Dbejte na velikost, konstrukci, frekvenční rozsah a citlivost.

Sluchátka na domácí poslech musí poskytovat dostatečný komfort. Jsou charakteristická konstrukcí přes hlavu, jejich nošení je pohodlné, mají měkce polstrovaný hlavový most a obepínají ušní boltec. Nicméně po delším poslechu mohou být uši nepříjemně otlačené.
Herní sluchátka lze použít k PC i herní konzoli, mají hlubší basy a kvalitní mikrofon, převážně jde o modely s hlavovým mostem. Jelikož jsou používána několik hodin v kuse, dbejte na pohodlí nošení, které u levných modelů není ideální.
Sluchátka na sport musí dobře držet. Proto se nejčastěji uplatňují špuntové či peckové modely, některé jsou vybaveny klipem za ucho, díky tomu jsou více fixovaná a nehrozí jejich vypadnutí. Sportovní sluchátka mají často týlní most. Některé modely mají mikrofon a zvládají příjem hovorů. Pro náruživé sportovce jsou vhodnější bezdrátová sluchátka.

Cestovní sluchátka, pro jízdu dopravními prostředky vyžadují vysokou odolnost a skladnost.
Hodí se při dlouhých cestách autobusem, vlakem, cestou do práce. Někdo používá supraaurální sluchátka, někdo špunty. Věnujte pozornost koncovce. Připojení by mělo být co nejuniverzálnější, nejlépe splňuje tento požadavek 3,5mm jack s koncovku ve tvaru písmene L, která zabrání zlomení kabelu.

Drátová nebo bezdrátová sluchátka?

Dnes najdete výběr i v bezdrátové podobě, jsou poměrně rozšířená. Bezdrátová sluchátka je třeba nabíjet, ta drátová si vystačí s energií mobilního telefonu nebo MP3 přehrávače.

V současné době jsou modely s bluetooth a s infračerveným rádiovým signálem.
Bluetooth umožňují propojení s telefony, tablety a notebooky. Nevýhodou je omezený dosah přibližně 10 m.
Radiofrekvenční sluchátka se používají k televizím, případně stolním PC.  Zároveň k nim je dodávána vysílací a dobíjecí stanice. Dosah činí až 100 m.

Výhodou bezdrátových sluchátek je absence překážejícího kabelu, téměř neomezený pohyb při poslechu, jsou vhodné pro sportovní aktivity mají lepší vzhled. Bezdrátová sluchátka mají i své nevýhody. Kvalita zvuku bývá nižší a sluchátka se musí dobíjet.

Drátová sluchátka mají oproti bezdrátovým několik výhod. Mají vyšší kvalitu zvuku, nemusí se pravidelně dobíjet, nehrozí náhlé vybití. Nesmíme zapomenout i na nevýhody drátových sluchátek. Kabel může překážet např. při práci či hraní na PC, mají také omezený dosah kabelu.

Konstrukce sluchátek – Otevřená má věrnější hudební reprodukci, propouští zvuk ven a netlumí okolní hluk, podporují přirozené šíření zvuku všemi směry. Uzavřená nepropouští zvuk ven ze sluchátek, tlumí okolní hluk, hudbu tedy uslyšíte jen se sluchátky na uších. Polozavřená, částečně propouští zvuk ven a částečně tlumí hluk z okolí.

Pecková sluchátka – vkládají se přímo do zvukovodu, nemají příliš dobrou zvukovou kvalitu.
Špunty – In-ear sluchátka se zasouvají hlouběji do zvukovodu,dobře tlumí okolní zvuky.
Supraaurální sluchátka – leží na ušním boltci, ale okolo něj se hlavy nedotýká, kvalita zvuku je dostatečná.
Circumaurální sluchátka – obklopují celý ušní boltec. Hodí se na domácí použití, protože mívají dobrý zvuk a jsou pohodlná i při dlouhodobém nošení.

Cenové srovnán oblíbených sluchátek

Heureka.cz – porovnání cen a srovnání produktů„>10 nejoblíbenějších sluchátek pod drobnohledem

Dovednosti

Zveřejněno

29. 4. 2020