Vyberte správnou přenosnou chladničku

,

Přenosná chladnička se používá k přepravě potravin, které by se při běžné teplotě rychle zkazily. Ocení te ji na výletech a delších cestách. Vejde se vám do auta nebo karavanu a prodlouží čerstvost vašeho jídla. Přenosnou chladničku nevyužijete jen na výlety a dovolené autem, hodí se i na pravidelné nákupy potravin. Výhodou přenosných lednic jsou skladné rozměry.

Na co se zaměřit při výběru přenosné lednice

Využití

Při výběru je nutné zohlednit kde a jak často budete přenosnou lednici využívat. Od toho se bude odvíjet její velikost nebo výkon. Měli byste si ujasnit, co budete v lednici chladit, zda jen nápoje nebo i potraviny. Na trhu jsou různé modely, některé jsou vhodné do auta nebo karavanu, jiné na chatu, některé můžete nechat i delší dobu venku.

Přenositelnost

Podle toho jak budete s chladničkou často manipulovat zaměřte se na její přenositelnost. Pokud budete pořizovat termoelektrický model, měl by mít vhodné a pevně uchycené madlo. Některé větší modely jsou vybaveny kolečky a lze s nimi jezdit jako s kufrem, to oceníte na delších cestách, nebo při velkém množství chlazených potravin.

Připojení

Autochladničky jsou napájené zásuvkami s výstupem 12 V nebo 24 V i 230 V do běžné zásuvky. Některá zařízení umožňují hned několik možností. Další variantou je dokoupit redukce jako příslušenství. Na převozy autem jsou ideální chladničky, které mají možnost napájení na 12 V z autozapalovačů. Pokud cestujete karavanem, najdete i možnost 24 V napájení. Poslední možností je provoz na plyn, nejčastěji propan nebo propan-butan. Jejich výhodou je ekonomický provoz, neodeberou vám olik energie například z auta nebo karavanu.

Délka přívodního kabelu

Obvykle je možné se setkat s kabelem dlouhým 2–3 metry, jenž zcela dostačuje pro většinu standardních aut. Pokud by byl kabel krátký, můžete případně přidat prodlužovací kabel.

Rozměry

Nejčastějším tvarem bude kvádr, jenž může mít různou velikost. Pokud plánujete převážet chladničku v autě, měli byste přihlédnout i k tomu, aby se s ní snadno manipulovalo. Nejčastější rozměry chladniček jsou 55 x 35 x 55 cm U každé přenosné lednice jsou velmi důležité rozměry. Vnější rozměry určují to, kam lednici umístíte.

Objem

Objem je většinou udávaný v litrech. Na trhu naleznete modely s objemem od 8 litrů až po velké chladničky s více než 60litrovým objemem.Při výběru přihlédněte k počtu členů v domácnosti.

Příkon

Příkon udává, jaké množství energie chladnička spotřebuje. Nejmenší hodnoty se pohybují kolem 20–30 wattů, ty výkonnější kolem 50 W. Nejvýkonější typy mají spotřebu maximálně 100 W.

Chladicí výkon

Chladicí výkon závisí na samotném typu chladničky Nejjednodušší boxy nemají chladicí výkon prakticky žádný a především izolují vaše potraviny před okolní teplotou. Vnitřní teplotu lze snížit chladicími vložkami, které zvládnou snížit teplotu maximálně o deset stupňů v porovnání s okolím.
Termoelektrické chladničky jsou schopné chladit až na rozdíl 30 °C oproti vnější teplotě. Kompresorové stroje jsou výkonnější a dokážou i mrazit.

Přenosné lednice – typy

Termotašky – udržují uvnitř nízkou teplotu díky izolační hliníkové fólii a gelové vložce, která je vyjímatelná.
Chladící boxy – jsou díky pevné konstrukci odolné a udrží potraviny v chladu až po 27 hodin.
Autochladničky – po napojení na zapalovač v autě nabízí neomezenou dobu chlazení.

Absorpční ledničky – pomocí cirkulace plynu nebo kapaliny odvádí teplo z vnitřního prostoru.Vyžadují elektrickou energii, a jsou náročnější na provoz i odvětrávání. Jsou ideálním řešením například do karavanu.
Kompresorové chladničky – fungují na stejném principu jako klasické ledničky. Jedná se o nejvýkonnější typ, který dokáže chladit s vysokou efektivitou a nabídne i mrazení. Bez ohledu na okolní prostředí mrazí třeba do -20 °C, a to i téměř 20 hodin po odpojení ze zdroje. Nevýhodou je vysoká váha, vyšší spotřeba elektřiny a vyšší cena.
Termoelektrické chladničky – dokážou chladit i ohřívat. Maximální chlazení dosahuje 30 °C oproti venkovní teplotě. Mají kompaktní rozměry a pořídíte je za nízkou cenu. Nevýhodou je vyšší spotřeba elektřiny, než se vnitřní prostor ochladí na požadovanou teplotu.

Funkce

Termostat s automatickou regulací teploty – dokáže šetřit energii díky zapínání chlazení pouze ve chvíli, kdy teplota stoupne nad určitou mez. Termostatem jsou vybaveny pokročilejší typy chladniček.

ABS ochrana – zajišťuje, aby se při klesajícím napětí autobaterie přenosná lednička sama vypnula.

Zámek – jde o zásadní funkci ve chvíli, kdy potřebujete s ledničkou manipulovat. Zamezí náhodnému otevření a vysypání potravin a nápojů.

Displej – informuje i vnitřní teplotě přenosné lednice.

Ochrana proti zkratu – zabrání poškození chladničky a dalších přístrojů zapojených do sítě.

Nejlepší přenosné ledničky dle recenzí

Dovednosti

Zveřejněno

11. 8. 2020

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *