Vybíráme kvalitní elektronickou čtečku knih. Mějte stovky knih v kapse

Nic nenahradí pocit čtení z opravdové papírové knihy. Občas je ale nepraktické ji někam nosit nebo vozit – je prostě moc velká a těžká. Pokud vás tento problém trápí, poohlédněte se po čtečce knih. Neváží téměř nic a uložíte do ní celou knihovnu. Jak ale vybrat tu nejlepší? Poradí vám jak na to.

Princip fungování čteček je velmi jednoduchý, není třeba se něčeho bát. Na internetu zakoupíte e-knihu, kterou poté stáhnete do čtečky. Jediné, na co si dejte pozor, je správný formát e-knihy (více o tom, se dozvíte v další části článku). A jakmile ji máte ve čtečce, můžete začít číst. Díky speciálním displejům, které tato zařízení mají, vypadá text jako kdyby byl doopravdy vytištěný na papíře. 

E-Ink

Nejdůležitější vlastností každé čtečky je její displej. Při nákupu byste mu měli věnovat nejvíce času. Ideálně zvolte tzv. E-Ink displej. Ten je vyrobený technologií elektronického inkoustu, se kterou budete mít pocit, že čtete z papíru. Na rozdíl od LCD displejů se ten s E-Ink neleskne a šetří vaše oči

I mezi E-Ink čtečkami jsou rozdíly v kvalitě zobrazení. Starší technologií je E-Ink Pearl. Ta má o něco horší vlastnosti než novější E-Ink Carta. U té je text lépe vykreslen, má lepší kontrast a rozlišení. Je také samozřejmě dražší

Nasvícení či podsvícení displeje

S osvětleným displejem můžete číst kdekoliv a hlavně kdykoliv. Při nákupu si zkontrolujte, zda kupujete čtečku s nasvíceným nebo podsvíceným displejem. Rozdíl mezi nimi je větší, než by vás napadlo. S podsvíceným displejem se setkáte u telefonů nebo tabletů. Ten nasvícený funguje na jiném principu – světlo je umístěné na horní straně čtečky a směřuje k textu. Tedy nevychází zespod displeje a nesvítí vám přímo do očí. To znamená, že je šetrnější k vaším očí

Čtečky s nasvícením jsou dražší. Nabízí se otázka, zda se vyplatí do nich investovat. Jestliže vás neomezuje rozpočet, tak neváhejte, určitě bude spokojení. Naopak, pokud nechcete utratit tolik peněz, klidně sáhněte po čtečce bez jakéhokoliv osvětlení. Bude ještě více připomínat skutečnou knížku. Číst budete moci přes den a večer si jednoduše rozsvítíte lampičku. 

Výdrž baterie

Baterie čteček jsou skvělé. Na rozdíl od telefonů vydrží klidně až 4 týdny. Není to tolik tím, že jsou vybaveny impozantní baterií, ale tím, že disponují minimem dodatečných funkcích a E-Ink spotřebovává baterii pouze v momentě, kdy otáčíte stránku. Při nákupu si nepořizujte model, který nevydrží na jedno nabití alespoň 2 týdny nebo 5 000 otočených stran (i tak se občas udává výdrž baterie u čteček).

Jakmile bude potřeba čtečku nabít, dělá se to standardním způsobem, tedy pomocí microUSB kabelu. Ten najdete přímo v balení. Ne všude ale najdete adaptér do zásuvky a budete muset nabíjet přes počítač. Nebo si adaptér sehnat jinde.

Formáty knih

Koupit e-knihu není nic složitého. Hledejte buď na internetových knihkupectvích nebo ve specializovaných e-shopech. Výhodou je, že e-knihy jsou oproti těm papírovým výrazně levnější. Po zakoupení jsou také hned k dispozici, tedy žádné čekání na doručení. Nejčastějšími formáty e-knih jsou EPUB, PDF a MOBI. Nejrozšířenější je formát EPUB, v něm najdete všechny knihy. MOBI je dostupný na modelech Amazon Kindle. Nejhorší pro e-knihy je PDF formát. Některé čtečky ho nedokáží dobře zobrazit. Jestliže máte knihy v tomto formátu, převeďte ji pomocí internetových konvertorů do EPUB nebo MOBI. 

Dovednosti

Zveřejněno

8. 1. 2024