Vyplatí se nová televize do 20 000? Víme, na co si dát pozor

Sháníte novou televizi, ale omezuje vás rozpočet 20 000 Kč? Nabízí se otázka, jestli i tak seženete kvalitní model. Odpověď je snadná – určitě ano. Jenom je dobré vybírat velmi pečlivě a dát si pozor hned na několik parametrů. Ukážeme si, na jaké konkrétně. 

OLED, QLED nebo LED?

Televize s LED jsou charakteristické dobrým kontrastem a také reprodukcí barev. Navíc se jedná o kompromis mezi kvalitou a dobrou cenou. Pokud chcete velkou televizi (až o velikosti 75 palců), pak je tato varianta nejlepším řešením. Aniž byste museli překročit nastavený rozpočet.

Na QLED technologii láká ve svých modelech Samsung. Jejich televize jsou známé pro velmi živé a syté barvy. Mají také vyšší jas a budou tak fungovat i ve slunných místnostech. Oproti předchozímu jsou ale dražší. Do 20 000 tak seženete pouze modely do 55 palců.

OLED technologie má mnohé společné vlastnosti s QLED technologií. Mají však jednu zjevnou výhodu – každý pixel vyzařuje vlastní světlo, proto reprodukuje barvy nejlépe. Lepší černou neuvidíte nikde jinde. Problémem je ovšem jejich vysoká cena. V daném rozpočtu najdete jen pár modelů, a to v případě, že jsou zlevněné.

Velikost

Za daných podmínek seženete na trhu modely ve velikosti od 43 do 75 palců. Jaké rozměry televize zvolit, by se mělo odvíjet především od velikosti místnosti, kde bude stát, a od toho, jak daleko od ní budete sedět. Od televize s rozlišením 4K a velikostí 75 palců byste měli sedět alespoň 1,5 metru. U menších televizí se bude vzdálenost snižovat. Tento parametr nepodceňujte – nesprávné volba dokáže znepříjemnit sledování filmů.

Další parametry

Jakmile víte, jakou velikost chcete, zaměřte se i na další parametry, které by měla dobrá televize mít. Zjistěte si, jestli je vybavena standardem HDR. Jedná se o velmi užitečnou technologii, která je zodpovědná za zlepšení kvality obrazu. Konkrétně optimalizuje scenérii, tak aby bylo vidět, co nejvíce detailů a dosáhlo se optimálního tónového rozsahu.

Jestli plánujete hrát na konzoli, ověřte si, jaká je obnovovací frekvence. Standardní modely mají obnovovací frekvenci 60 Hz. Což na běžné, každodenní používání stačí. Při rychlých a akčních scénách může ale docházet k efektu pruhování. Frekvence 120 Hz už takový problém nemá a každá scéna bude ostrá. Naštěstí se tato vyšší hodnota stává běžnou výbavou televizorů, což potěší hlavně hráče.

S tím souvisí i to, že by nová televize měla mít konektor HDMI 2.1. Ten je kompatibilní s konzolemi nové generace a přenáší zvuk a obraz v nejlepší možné kvalitě.

Už nezbytností je systém Smart TV. Seženete televizory založené na Google TV, Android TV, webOS a Tizen. Každý z nich se v něčem liší, má své silné i slabé stránky. Uživatelé ale stále nejraději volí Android TV nebo Google TV. Před nákupem se ale vyplatí ověřit, jaké funkce jednotlivé operační systémy mají, a který tak bude nejvíce vyhovovat vašim požadavkům.

Nejlepší modely do 20 000 Kč dle recenzí uživatelů

Samsung UE43AU7172 recenze

Samsung UE55TU7092 recenze

LG 32LQ6300 recenze

Samsung UE50AU7172 recenze

TCL 32S5200 recenze

Dovednosti

Zveřejněno

5. 12. 2022