Žebříček nejlepších monitorů podle oblíbenosti zákazníků

,

U monitoru strávíte několik hodin denně, proto byste rozhodně neměli jeho výběr podcenit. Monitor vždy vybírejte s ohledem na jeho využití, jiné požadavky budou mít uživatelé kancelářských aplikací, jiné hráči a specifické požadavky budou mít tvůrci digitálního obsahu. Poradíme vám, jak se ve vlastnostech monitorů vyznat a na co si dát pozor.

Rozdělení monitorů podle využití

Herní monitor

Hráče počítačových her budou nejvíce zajímat parametry, jako jsou nízká odezva a vysoká obnovovací frekvence. Důležitá je také kvalita obrazu, rozlišení a technologie G-Sync a Free Sync, které eliminují sekání obrazu. Mezi hráči jsou oblíbené prohnuté monitory, které mají plynulejší obraz, vyšší obnovovací frekvence a odvážnější design.

Monitor pro kancelářskou práci

U výběru monitoru do kanceláře je důležité si uvědomit, že do monitoru budete hledět delší dobu a tomu přizpůsobit volbu monitoru. Důležitý je typ povrchu displeje, kombinace úhlopříčky a rozlišení. Monitor by měl být větší a vyšším rozlišením, kde si můžete práci rozdělit do více oken vedle sebe. Kancelářský monitor by měl mít také technologie, které chrání váš zrak., například technologie Flicker-free, která snižuje únavu očí. Tato technologie také šetří filtr modrého světla, které má negativní vliv na spánek.

Profesionální monitor na práci s grafikou a videem

Multimediální monitory jsou určeny pro úpravy fotografií nebo videí a grafické práce, u kterých je klíčová reprodukce barev a pokrytí barevných prostorů sRGB, AdobeRGB a DCI-P3. Pro grafiky a projektanty je vhodné mít dostatečně prostornou pracovní plochu s vysokým rozlišením, dokonale zkalibrované barvy, vysoký jas i kontrast monitoru.

Co znamenají jednotlivé parametry

Úhlopříčka a poměr stran

Velikost monitorů k PC se měří úhlopříčkou, neboli vzdáleností protilehlých rohů měřenou v palcích. Doporučuje se volit co největší monitory, na kterých zobrazíte dvě okna s dokumenty vedle sebe. Pokud máte na pracovním stole málo místa a sedíte blízko monitoru, na velkém monitoru nedohlédnete pohodlně do krajů.
Pro kancelářskou práci je vhodný monitor 20–24 palců, pro hráče ů24–29 palci, editoři či grafici ocení velký prostor na 30palcovém a větším monitoru.

Poměrem stran se myslí šířka a výška obrazovky. V současné době jsou nejběžnější 16:9 a 16:10. Tyto poměry jsou vhodné pro sledování filmů, brouzdání po internetu i hraní her. Navíc jde o poměr, který je přirozený pro zorné pole uživatele. Poměr stran 4:3 a 5:4, je vyhovující v případě monitorů určených na kancelářskou práci. Ultra širokoúhlé monitory s poměrem 21:9, ocení hráči, vhodný je také ke sledování filmů.

Rozlišení

Rozlišení udává kvalitu obrazu, počet obrazových bodů (pixelů) na šířku a na výšku displeje. Čím je rozlišení vyšší, tím je obraz ostřejší a přesnější. Za základ se považuje rozlišení Full HD, které je dostačující u monitorů do 24 palců úhlopříčky. S vyšším rozlišením OHD se setkáte u monitorů s úhlopříčkou 27″, nejkvalitnější monitory mají ultrajemné 4K rozlišení.

Zobrazovací technologie

V drtivé většině případů monitory používají klasický LCD displej s LED podsvícením. Nejvíce jich využívá IPS panely, které mají syté podání barev a obstojnou odezvu. Podobné jsou PVA a MVA a VA panely, které mají lepší kontrast. TN panely jsou mnohdy podstatně levnější a nabízejí nízkou latenci, jejich výhodou je rychlá odezva.

Jas

Značí se v cd/m2 a platí, že čím vyšší hodnota, tím lépe. Minimem je alespoň 300 cd/m2. Hráči a grafici ocení 350 cd/m2. Jas nad 400 a více cd/m2 využijete u monitorů používaných v hodně osvětlených prostorech například v showroomech.

Kontrast

Je poměr mezi zobrazením bílé a černé barvy. Čím je kontrast větší, tím je kvalita barev lepší. Ideální kontrast je 1 000 : 1, dostačující pak 8 00 :1. Pro kancelářskou práci postačí poměr 400 : 1, na hry a filmy 1000 : 1. Kvalitní monitory pak mají i 2000 : 1 a více.

Obnovovací frekvence/odezva

Tento parametr označuje schopnost samotného displeje vykreslit určitý počet snímků během jedné sekundy a je udáván v jednotkách Hertzů. Čím je hodnota vyšší, tím je obraz obecně plynulejší a živější. Běžné monitory nabízejí 60Hz až 75Hz obnovovací frekvenci, kdežto ty profesionální nebo hráčské mohou přesahovat i 144 Hz.
Doba odezvy je udávána v v milisekundách a značí dobu, za kterou obrazový bod monitoru změní barvu. Vysoce kvalitní doba odezvy je 2 ms, běžně si však vystačíte s dobou odezvy 8 ms.

Barevná hloubka

Udává, kolik paměti je vyhrazeno pro jednotlivé základní barvy RGB matice (červená, zelená, modrá). Standardní jsou 8bitové monitory, které dokážou zobrazit 16 milionů odstínů. Na trhu jsou i 10bitové monitory, které jich zobrazí až miliardu.

Konektivita

Standardem je dnes propojení skrze DVI nebo HDMI konektor. DVI vstup naleznete výlučně na grafických kartách a širokém množství monitorů. Jeho rozlišení je omezené na 2560 × 1600 px. HDMI konektor kromě obrazu přenáší i zvuk. Jeho nevýhodou je podpora pouze 8bitových barev. Pro připojení monitoru s 10bitovými barvami tak potřebujete DisplayPort. Zastaralý analogový VGA/D-Sub konektor oproti novým typům poskytuje horší kvalitu.

Povrch displeje

LCD monitory se vyrábějí s matným, lesklým a antireflexním povrchem. Matný povrch čelí horší reprodukci barev, ale lepší čitelnosti na slunci. Neodráží světlo z okolí. Lesklý povrch poskytuje lepší reprodukci barev, ale odráží světlo a je tak hůře čitelný na slunci. Antireflexní úprava kombinuje vlastnosti obou výše uvedených, jde o lesklý povrch s antireflexní úpravou. Neodráží světlo a poskytuje lepší reprodukci barev než matný displej. Nedosahuje ovšem takové reprodukce barev jako lesklý povrch.

Spotřeba

LCD monitory jsou relativně úsporné, jejich spotřeba se pohybuje mezi 30–40 W. U profesionálních velkých displejů s vysokým rozlišením může být spotřeba až dvojnásobná. Na spotřebu se zaměřte, pokud bude váš monitor v provozu značnou část dne.

Další funkce monitorů

Prohnutá obrazovka – zmírňuje množství odlesků od monitoru. Oproti plochému monitoru vměstná stejnou úhlopříčku do užšího zorného pole. Budete mít pocit, jako by vás obraz obklopoval a vtahoval přímo do scény, což se může hodit při hraní videoher nebo sledování filmů.
Integrované reproduktory – některé monitory mají zabudované reproduktory, jejich kvalita není nijak vysoká, pro občasné přehrávání různých videí jsou však dostačující.
Integrovaný TV tuner – díky vestavěnému tuneru můžete na monitoru naladit i digitální televizní vysílání. Některé monitory disponují i slotem pro CI karty, jež slouží k přístupu k placeným televizním programům.
Dotyková vrstva – některé monitory jsou uzpůsobeny i pro dotykové ovládání, Většina těchto monitorů je dostupných pouze s lesklým povrchem.
Vestavěná webkamera – kamery se častěji vyskytují v monitorech notebooků, ale i u klasických monitorů naleznete jejich zástupce.
Ochrana proti trhání obrazu – k trhání obrazu dochází, pokud obnovovací frekvence monitoru není násobkem framerate ve hře. Způsobuje jej fakt, že obnovovací frekvence monitoru nesouhlasí se snímkovací frekvencí v programu. Technologie G-Sync od NVidie či FreeSync od AMD dokážou trhání obrazu zcela eliminovat.
Flicker-free a filtr modrého světla – hodí se při dlouhé práci nejen po večerech, zamezuje únavě očí a bolestem hlavy.

Nejprodávanější monitory

Samsung C27F390

Samsung F24T350

Samsung C24F390

Philips 271E1CA

Dell S2721HN

Dovednosti

Zveřejněno

5. 1. 2023