Jaký projektor vybrat, když má nahradit televizi

Pořídit si projektor místo televize? Je to méně bláznivý nápad, než by se na první pohled mohlo zdát. Projektor nezabere tolik místa, poskytuje skvělý obraz a je navíc mobilní. Pokud se pro projektor rozhodnete, je důležité zvolit správný model. Na co se při výběru zaměřit si ukážeme v dnešním článku. 

Před nákupem si ujasněte, co od zařízení očekáváte, k jakým účelům ho budete používat a kde bude umístěný. Jedině tak zvolíte projektor, který vám bude vyhovovat.

Matrice

Matrice je malá součástka, která zodpovídá za zobrazování obrázků, které jsou následně promítány na obrazovku pomocí optického systému. Právě typ matrice určuje kontrast, reprodukci barev, rozlišení a další vlastnosti obrazu.

LCD matrice najdete v levnějších modelech projektorů. Jedná se o zařízení, která jsou používána spíše příležitostně, např. v kancelářích. Ze všech matrice tato zobrazuje nejméně čistý obraz, nejhorší reprodukci barev a nedostatečný kontrast. Nízké rozlišení se tak hodí na zobrazování prezentací, grafů nebo fotografií. Kvalitnějšími jsou modely s 3LCD matricemi. Mají lepší parametry, ale stále si zachovávají příznivou cenu. DLP matrice už nabízejí prvotřídní obraz, skvělou reprodukci barev a vysoké rozlišení. Vyhledávají je nejen ti, kteří si chtějí vytvořit domácí kino, ale také hráči – zvládají totiž pracovat při vysoké obnovovací frekvenci. Což je při hraní důležitý faktor. Posledním druhem matrice je SXRD/ LCOS. Jsou ještě o třídu lepší než DLP. Kromě výborné reprodukce obrazu i barev, mají modely s touto matricí ještě další patenty, které celkovou kvalitu obrazu zlepšují.

Pokud chcete na projektoru sledovat oblíbené filmy a seriály, a fakticky tak nahradit televizi, vybírejte mezi modely s 3LCD nebo DLP matricemi. 

Zdroj světla

Za světlo, které promítá obraz, zodpovídá speciální lampa. Ta má omezenou životnost a po čase ji musíte vyměnit. Proto si před nákupem projektoru zkontrolujte technické specifikace této lampy – tedy její očekávanou životnost (udává se v tisících hodinách) – a hlavně zda je snadné v obchodě sehnat náhradu. Pokud byste se o výměnu lampy radši nestarali, existují laserové projektory. Ty nevyžadují pravidelnou údržbu a obraz, který promítají, je kvalitnější. Za takové modely si ale výrazně připlatíte. 

Jas

Vždy se při nákupu také zajímejte o maximální jas. Čím vyšší je, tím lepší bude zobrazení barev či kontrast i v horších světelných podmínkách. Teda, když si něco budete pouštět přes den nebo při rozsvíceném světle. Nekupujte si zařízení, které nebude mít alespoň 3 000 ANSI lumenů. 

Kontrast

Lepší kontrast znamená, že při přehrávání uvidíte i ty nejmenší detaily filmu. Právě díky kontrastu si můžete doma vytvořit atmosféru podobnou kinu. Projektor by měl mít hodnotu kontrastu alespoň 3 000:1.

Vestavěné reproduktory

Reproduktory, které jsou v projektorech zabudované, nejsou příliš kvalitní. Proto je lepší se zároveň s projektorem poohlédnout také po externích reproduktorech. Zvlášť pokud vážně chcete plnohodnotný zážitek ze sledování filmů. A pokud přeci jen nechcete investovat do ještě dalšího zařízení, ujistěte se, že vestavěné reproduktory budou stereo. 

Hluk

Hluk, který vydává samotný projektor, může sledování filmů značně znepříjemnit. Při nákupu si nikdy nezapomeňte zkontrolovat, jak hlučné nové zařízení vlastně je (úplně tiché nebude nikdy, protože na něm běží chladící jednotka). Každopádně si reálnou hodnotu ověřte v parametrech – generovaný hluk se uvádí v decibelech. Porovnat projektory je v tomto ohledu snadné.

Nejlepší modely dle recenzí uživatelů

Vankyo Leisure 495W recenze

Samsung The FreeStyle recenze

Apeman LC350 recenze

ViewSonic M1 Mini Plus recenze

Xgimi Horizon XK03K recenze

Dovednosti

Zveřejněno

17. 10. 2023