Příliš kyselá káva z domácího kávovaru? Víme, co může být příčinou

Kyselá káva z kávovaru zaručeně zkazí prožitek z nápoje, a to ať už si ho vychutnáváte brzy ráno či během pauzy odpoledne. Nepříjemná kyselost zastíní jedinečnou chuť i vůni kávy. Čím to je a jak se tohoto problému zbavit si popíšeme v dnešním článku.

Důvodů, proč je vaše káva najednou kyselá může být hned několik

Jedním z nich je, že teplota v kávovaru je příliš nízká. Optimálně by měla během spařování dosáhnout 90 až 95 stupni. Pokud se tak nestane, káva bude pravděpodobně kyselá. Příčinou nejčastěji bývá poškozený blok zodpovědný za ohřev vody. V takovém případě bude nutná návštěva servisu, případně i pořízení úplně nového zařízení.

Dále je důležité udržovat kávovar čistý. Nahromaděné nečistoty také ovlivní chuť kávy. Pravidelně myjte spařovací jednotku, nádobu na vodu a páku, kam se vkládá mletá káva. Nezapomeňte kávovar jednou za čas odvápnit. Na to se hodí použít speciální odvápňovací kapalinu. 

Chuť ovlivní také špatně namletá zrna kávy. Pokud nejsou umleta dostatečně najemno, objeví nepříjemný kyselý tón. Řešení je naštěstí jednoduché – nastavte jemnější mletí. Problémem může být také skladování kávy. Zrna totiž po nějaké době začnou fermentovat. Což samozřejmě nechcete. Kávu skladujte na suchém místě, nejlépe ve speciální nádobě. Úplně nejlepší je ale zakoupenou kávu brzy spotřebovat

Pokud je káva kyselá, ale žádný z výše popsaných problému nemáte, použijte více vody, tedy udělejte si více kávy. Více vody znamená, že se prodlouží proces vaření kávy. Chuť je ze zrn extrahována rovnoměrněji a výsledkem bude sladší chuť. Určitá kyselost může být také inherentní některým druhům kávy. Vyváženější chuť má káva dovezená ze Střední Ameriky nebo Brazílie. Méně kyselé jsou také zrna Arabica

Dovednosti

Zveřejněno

16. 4. 2024