Správný výběr odpuzovače zvěře

Každý se někdy potrápilo nějaké zvíře – škůdce. Ať už proto, že ničí vaši úrodu, přehryzávají kabely u aut nebo prostě a jenom dělají nepořádek. Člověk se pak chce takového zvířete zbavit. Ale klást pasti, ať už chemické nebo mechanické, které zvíře usmrtí, mnoha lidem oprávněně připadá barbarské. Právě kvůli těmto případům jsou tzv. odpuzovače nebo také plašiče. Zvíře od vašeho pozemku bezpečně odeženou. A vzhledem k tomu, na jaké množství zvířat už tyto zařízení zabírají, je to ideální volba, jak ochránit svůj pozemek, automobil, úrodu a děti.

Výběr je, vzhledem k množství možností, matoucí, ale proto tu máme přehledný návod, čemu věnovat pozornost nebo na co dá si dát pozor.

První věc, na kterou se musí kupující zaměřit, je kde bude odpuzovač umístěn a na jaké zvíře má účinkovat. Existují plašiče do vnitřních nebo vnějších prostor, do automobilů nebo do půdy.

Vnitřní prostory

Nejčastějšími škůdci vnitřních prostorů jsou pavouci, komáři, netopýři, krysy, myši, potkani, lasičky nebo kuny. Důležitou věcí je, aby odpuzovače používané v budovách byly ultrazvukové. Často se zde vyskytují lidé a ti ultrazvuk neslyší. Zároveň je důležité vzít v potaz i to, jestli máte nějakého domácího mazlíčka. V takovém případě se nabízí dvě řešení – nastavit ultrazvuk na hladinu, kterou neuslyší ani oni (psi a kočky slyší ultrazvuk na hranici 26 000 Hz) nebo zařídit, aby měli vždy možnost místnost opustit.

Výhodou uzavřené místnosti je, že se zvuk odráží od stěn, podlahy či stropu a tudíž škůdce vyžene bezpečně – nemá se kam schovat. Například proti hlodavcům jsou nejlepší odpuzovače s přerušovaným signálem, proti pavoukům jsou účinné takové, které se střídavě zesilují a zeslabují a napodobují tak jejich přirozené predátory.

Automobily

Největšími nepřáteli nejen aut, ale i kamionů, zemědělských strojů, karavanů nebo lodí a letadel, jsou drobní škůdci, kteří překusují kabely nebo ničí jinou elektroinstalaci. Hlavními představiteli jsou kuny, lasičky, myši, potkani a krysy. Velmi důležité je vždy kupovat odpuzovače, které jsou určené přímo do aut. Krom ultrazvukového plašení jsou vybaveny speciálními destičkami, kterou jsou pod lehkým proudem. Nevítanému návštěvníkovi tak dají ránu. Napájení je zpravidla z autobaterie, popřípadě z vlastní malé baterie. Takové odpuzovače musí zároveň velmi odolné vůči nepříznivým vlivům jako je vlhko, horko či otřesy.

Vnější prostory

Při pořizování plašiče na zahradu, sady, vinice nebo do zahradnictví platí, že ideální typ by měl mít vestavěný infrapasivní senzor. Ten teprve po detekci pohybu teplokrevného živočicha, spustí ultrazvukový signál. Zároveň je nutné brát v potaz, že v otevřeném prostranství, se zvuk nikde neodráží, jeho dosah je tedy mnohem menší. Je důležité si dobře spočítat na jakou plochu chceme odpuzovač používat.

Půda

Tyto odpuzovače se nejčastěji prodávají jako plašiče krtků, ale fungují stejně dobře na celou řadu jiných zvířat – myši, křečky, potkany nebo hady. Zásadní je, pořídit si zařízení vydávající zvuk v rozmezí od 300 – 500 Hz. Vyšší frekvence se půdou nešíří tak dobře. Tento typ odpuzovače funguje velmi dobře i na mravence (ovšem jenom ty venkovní, nikoliv v bytech).

Dalším důležitým kritériem, kterým je dobré se řídit je typ napájení – na baterie (autobaterie), se síťovým adaptérem nebo solární. První typ se hodí do menších prostor nebo do půdy. Odpuzovače připojené do zásuvky zpravidla obsáhnou větší prostor a je nutné věnovat jim jen minimum pozornosti. Třetí typ, solární, čerpá svoji energii ze slunce. Na noc si dokáže energii našetřit a funguje tedy neustále. Přesto oproti ostatním typům nedokáže plašit tak efektivně a v našich podnebných podmínkách se nevyplatí.

Dovednosti

Zveřejněno

3. 7. 2020